środa, 22 października 2014

Zarządzanie stresem i ryzykiem psychosocjalnym - film Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w pracy z tłumaczeniem.

Stres związany z pracą pojawia się gdy jest ona zbyt wymagająca dla pracownika. Ma wiele przyczyn. Eksperci nazywają je ryzykiem psychosocjalnym. Przedłużający się stres w pracy może prowadzić do wielu poważnych problemów psychicznych i mentalnych. Stres związany z pracą to problem organizacyjny. Uderza on w zdrowie pracowników i musi być rozpatrywany przez kierownictwo. Stres nie może być ignorowany.

Ponad połowa europejskich pracowników zgłaszała, że stres jest obecny w ich miejscu pracy. Uważa się, ze stres jest odpowiedzialny za ponad połowę nieobecności w pracy. Związane z tym ludzkie cierpienie jest niemierzalne. Ekonomiczne skutki dla biznesu i gospodarek narodowych są ogromne. Dobra wiadomość jest taka, że praktyczne i efektywne narzędzia do zapobiegania i zmniejszania stresu już istnieją i mogą być używane z łatwością. Z pomocą modelu zarządzania stresem, ryzyko psychosocjalne może być zarządzane jak każde inne ryzyko zawodowe.

Jeżeli jesteś pracodawcą, pamiętaj, że zarządzanie ryzykiem psychologicznym jest Twoim obowiązkiem moralnym i prawnym, i że ma znaczenie dla dobrego wyniku biznesowego. Zapobieganie i zmniejszanie stresu związanego z pracą oznacza troskę o zdrowie pracowników, poprawę kondycji przedsiębiorstwa i długoterminową stabilizację.

Zarządzanie stresem i zdrowe miejsce pracy jest możliwe także w Twojej firmie, wystarczy chcieć. Dołącz do naszej kampanii. Zdrowie i bezpieczeństwo w pracy to także Twoje zmartwienie. Jest dobre dla Ciebie, jest dobre dla biznesu.


Aby zobaczyć napisy proszę kliknąć You Tube w prawym dolnym rogu okna filmu, a następnie przycisk napisy.
#zarządzaniestresem

piątek, 17 października 2014

Warsztaty technik radzenia sobie ze stresem.

Niewątpliwie największą atrakcją konferencji OSPSBHP będą warsztaty technik radzenia sobie ze stresem. Będą to praktyczne zajęcia w niewielkich grupach prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy przedstawią następujące techniki:

  • Zarządzanie stresem – Bartłomiej Kochanowski
     
Zajęcia prowadzone w formie warsztatu popartego krótkimi mini-wykładami ograniczonymi tylko do niezbędnych treści teoretycznych. Charakter zajęć ma za zadanie angażować uczestników do aktywnego udziału poprzez ćwiczenia. Uczestnik pozna techniki relaksacyjne pozwalające na szybkie zregenerowanie się po stresujących sytuacjach i spotkaniach. Warsztaty pozwolą również na diagnozę  dominującego stylu radzenia sobie ze stresem wśród uczestników oraz sposobów jego redukowania w oparciu o uzyskane wyniki.

Program szkolenia:
  1. Znaczenie i objawy stresu,
  2. Prezentacja technik psychorelaksacyjnych oraz praktyczne zastosowanie wybranej metody w trakcie warsztatu,
  3. Czynniki indywidualne wpływające na reakcję stresową - błędy w postrzeganiu, stereotypy i mechanizmy obronne a stres
  4. Sposoby radzenia sobie ze stresem w zależności od profilu osobowości (kwestionariusz wzorów zachowania)


  • AUTOMASAŻ - szybka i  prosta metoda, która przyniesie ci relaks.

Automasaż to doskonały sposób na poprawę samopoczucia i zrelaksowanie się. Usuwa uczucie zmęczenia i dyskomfort wywołany długą pracą w jednej pozycji. Taki odprężający masaż możesz wykonać samodzielnie w dowolnym momencie w pracy lub w domu.

Podczas warsztatów nauczysz się jak wykonywać sobie masaż (karku, barków, odcinka  lędźwiowego kręgosłupa, brzucha, stóp, twarzy), dowiesz się jakie są z tego korzyści i dlaczego jest to tak ważne dla naszego zdrowia.

Warsztaty prowadzi: dr n.med. Monika Zygmuntowicz
Doktor nauk medycznych, fizjoterapeuta, instruktor odnowy biologicznej, wykładowca. Absolwentka m.in. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właścicielka firmy szkoleniowej REACTIVE oraz Wiceprezes Zarządu  NZOZ „ORTHOGON” Sp. z o. o. Autorka szkoleń i warsztatów z zakresu fizjoterapii, odnowy biologicznej i masażu.

  • CHOREOTERAPIA – Zatańczyć ze stresem.
     
Czy stres to nasz wróg czy sprzymierzeniec?
Czy można z nim zatańczyć?
Wszystko, co żywe jest w ruchu. Nasze ruchy składają się na nasz osobisty, niepowtarzalny taniec. W działaniach choreoterapeutycznych nie jest potrzebny żaden specjalny talent do tańca czy też dobra kondycja. Dla osób, które są "odcięte" od swego ciała, nie potrafią nawiązać, albo utraciły z nim dobry kontakt, może to być bardzo inspirująca forma pracy nad poszerzeniem świadomości samego siebie, na różnych poziomach naszego funkcjonowania (sfera ciała, psychiki i ducha). Często zapominamy o własnym ciele i tym, co nam komunikuje w toku zabieganego dnia codziennego, "coś czujemy", ale odkładamy zajęcie się tym na później. To pociąga za sobą pewne konsekwencje między innymi w postaci napięć, bloków, ograniczeń ruchów, szeroko rozumianej somatyzacji.
   Dlatego też pracujemy nad rozluźnieniem, relaksem, odblokowaniem, wyciszeniem, byciem "przy sobie", osadzeniem, budowaniem i ugruntowaniem poczucia radzenia sobie i zaufania do samego siebie, „przepracowaniem trudności". Próbujemy zogniskować uwagę wokół tego, co dla nas najbardziej istotne, co najmocniej przeżywamy.

  To, co się dzieje z nami na poziomie emocji, wyraża się w naszym ciele, posturze, gestach i ruchach, a poprzez te ostatnie możemy wpływać na nasze odczucia, doświadczenia na poziomie psychicznym i duchowym, przyświeca nam dążenie do równowagi tego, co wewnątrz i na zewnątrz.

Rozluźnienie napięć, bloków, usztywnień przynosi lepsze poczucie równowagi, koordynacji ruchów, rzadsze somatyzacje, "czucie ciałem", czyli lepszy z nim kontakt i otwarcie na komunikaty z ciała.

Warsztaty prowadzi: dr Marzena Śniarowska - Tlatlik - certyfikowany choreoterapeuta

  - terapeuta tańcem TT (PSCh-PTT), psychoterapeuta Gestalt (FORGE) i trener Gestalt (FORGE). Psycholog, nauczyciel akademicki na stanowisku adiunkta (UŚ i AWF). Członek założyciel, pedagog i superwizor Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii-PTT. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Stowarzyszenia Psychologów Praktyków. Od 17 lat cyklicznie prowadzi wykłady, zajęcia grupowe i warsztaty w zakresie choreoterapii.

Zapisując się na warsztaty, przed dokonaniem płatności, upewnij się, że jesteś wpisany na listę uczestników!

piątek, 10 października 2014

Konferencja "Stres - paraliżuje, czy mobilizuje" oficjalna informacja Zarządu OSPSBHP Oddział Katowice.

Oddział Katowicki Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP organizuje Konferencję „Stres – paraliżuje czy mobilizuje?” w terminie 20 listopada 2014 r.
Miejsce konferencji: sala konferencyjna Katowice ul. Mickiewicza 29.
Konferencja jest realizowana w ramach europejskiej kampanii informacyjnej „Stres w pracy? Nie, dziękuję!”.

Patronat merytoryczny:

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Patronat honorowy:

JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś
JM Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy dr Elżbieta Krawczyk-Neifar
Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny lek. med. Grzegorz Hudzik
Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Marek Rączka


Patronat medialny:

  • TVP Katowice
  • Atest
  • Praca i zdrowie
  • Promotor
  • Przyjaciel przy pracy


Sponsorzy:

3M Poland Sp. z o.o.   
PPUiH Aris       
Grupa Avimed          
SGS Eko-Projekt Sp. z o.o.
Stena Recycling Poland  
Fundacja Rozwój Muzyki i Tańca 
Tarbonus Sp. z o.o.     
Terapia Biofeedback Mysłowice   


Partner Konferencji:


Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne        http://www.gwp.pl
Ośrodek Terapeutyczny Kinezis            http://www.terapie.kinezis.pl

Program:

  • Kultura organizacyjna a profilaktyka stresu – ocena ryzyka zawodowego w zakresie czynników stresogennych i ich wpływ na wypadki przy pracy - dr Mateusz Warchał
  • Psychofizjologia stresu - Jolanta Kowal
  • Pomiar czynników stresogennych - prof. Maria Widerszal-Bazyl Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
  • Narzędzia do pomiaru stresu - dr Agnieszka Mościcka-Teske Instytut Medycyny Pracy Łódź
  • Stres w pracy a zaburzenia snu – lek. med. Marzena Miszczyk – Stokłosa Grupa Avimed
  • Strategie radzenia sobie ze stresem - Marta Różycka
  • Stres powypadkowy a powrót do pracy - Michał Galbarczyk
DODATKOWE WARSZTATY!! Uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w praktycznych warsztatach po konferencji. Do wyboru jeden z trzech interesujących tematów:
  • Zarządzanie stresem – Bartłomiej Kochanowski
  • Techniki automasażu – dr n. med. Monika Zygmuntowicz
  • Choreoterapia – dr Marzena Śniarowska-Tlatlik
W czasie konferencji uczestnicy będą mogli skorzystać z:
  • konsultacji lekarskich internistycznych,
  • konsultacji specjalistycznych w zakresie zaburzeń snu (w tym nadmiernej senności w ciągu dnia),
  • konsultacji dietetyka z profesjonalną analiza składu masy ciała,
  • badanie spirometryczne - ocena czynnościowa płuc,
  • pomiar poziomu cukru,
  • pomiar poziomu cholesterolu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
przygotowane przez Grupę AVIMED,

oraz
  • wypróbować technikę biofeedbacku,
  • sprawdzić i zdiagnozować czynność bioelektryczną mózgu,
  • wypróbować neurogrę, która stymuluje procesy poznawcze, 
przygotowane przez Terapia Biofeedback Mysłowice.


Serdecznie zapraszamy!!!

Szczegółowych informacji udzielają:
Beata Kaczmarek tel. 32 258 94 71
Feliks Żogała tel. 506 091 153
Bożena Golanka tel. 32 359 12 83

środa, 8 października 2014

Stres - niebezpieczny towarzysz, czy podstępny zabójca?

       #stres #zdrowie #choroby

          Jest niebezpieczny i podstępny - w swoim oddziaływaniu na człowieka przypomina skrytobójcę, który początkowo nie zdradza swoich intencji i jest tolerowany, nawet oswajany. W pewnych okolicznościach może okazać się pomocny, potrafi zmotywować do wytężonej pracy, czy wzmożonego wysiłku. Kiedy jednak towarzyszy nam zbyt długo i gdy jest zbyt intensywny, odwraca się do nas plecami, niczym zdradzona kochanka i częstuje porcją trucizny.
        Powyższą metaforą, rodem z powieści Agathy Christie, pozwoliłem sobie opisać szereg reakcji i procesów fizjologicznych, które zachodzą w organiźmie człowieka w wyniku stresu. Wszyscy znamy je z własnego doświadczenia, są tak naturalne i częste, że dawno przestaliśmy zwracać na nie uwagę. "Zimne ręce", "kołatanie serca", suchośc w ustach, przyspieszony oddech, nadmierna potliwość - to właśnie znane nam odczucia będące efektem tak zwanej reakcji moblizacyjnej. Polega ona na przygotowaniu organizmu do walki lub ucieczki poprzez wzrost napięcia mięśni, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie akcji serca i uwolnienie glukozy do krwioobiegu. Kiedy zagrożenie mija nasz organizm powraca do równowagi i  niejako automatycznie wrzuca niższy bieg.
       Idąc dalej tym tropem, stwierdzam, ze porównanie człowieka do silnika spalinowego jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ nasz organizm jest równie skomplikowany jak diesel z turbodoładowaniem i niestety równie awaryjny. Podobne zrywy, jakie obserwujemy w naszych ciałach podczas reakcji mobilizacyjnej, zostały zaprojektowane przez "Matkę Naturę" jako krótkotrwałe i niezbyt częste ponieważ są dla nas niekorzystne. Nadmierna mobilizacja organizmu moze skutkować między innymi: trwałym nadciśnieniem tętniczym, chorobami skóry, cukrzycą, chorobami układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, niestarwność, nadmierny apetyt) bólami mięśniowo - szkieletowymi, zwłaszcza bólem pleców w okolicy lędźwiowo - krzyżowej (efekt nadmiernego napięcia mięśni w wyniku reakcji "walcz - uciekaj"), bólami głowy, migreną, wrzodami żołądka i dwónastnicy, zapaleniem stawów i obniżeniem odporości.
        Wymienione powyżej dolegliwości to tzw. choroby z przystosowania, czyli uszkodzenia narządu lub tkanki wskutek długotrwałego działania stresu. Występują bardzo indywidualnie i to jaki organ ucierpi u danej osoby wynika w dużej mierze z cech genetycznych, trybu życia czy sposobu odżywiania.
            Nie ulega jednak wątpliwości, że nadmierny stres ma istotny i negatywny wpływ na organizm człowieka. Najbardziej skrajnym dowodem na poparcie tej tezy jest Karoshi - śmierć z przepacowania. Tym terminem nazwano powtarzające się w Japoni nagłe zgony, których bezpośrednią przyczyną był stres połączony z nadmierną pracą - ponad 60 godzin w tygodniu. Co ciekawe najczęściej dotyka osób które osiągnęły sukces i wcale nie występuje wyłacznie w Japoni. Osobom zainteresowanym tym tematem polecam artykuł na stronach "Obserwaora Politycznego" zatytułowany "Karoshi - zapracuj na swoją śmierć"
          Czy zatem, wobec przedstawionych powyżej faktów z dziedziny medycyny i psychologii, powinniśmy unikać stresu i zupełnie wyeliminowac go z naszego życia? Oczywiście - pomijając fakt, że jest to niemożliwe - trzeba powiedziec, że również było by to bardzo niezdrowe. Wsród schorzeń wywołanych zbyt niskim poziomem stresu wymienia się niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenia stawów, czy niektóre rodzaje depresji.
         Nie jest żadną tajemnicą, że aby zachować zdrowie i cieszyć się dobrym samopoczuciem należy zachować równowagę pomiędzy stresem a relaksem i pracą a odpoczynkiem. Być może drogowskazem do tego celu bedzie dla nas konferencja OSPSBHP i CIOP. 

Bibliografia:
http://www.praca.ffm.pl/zdrowotne konsekwencje stresu zawodowego
Portal CIOP - Stres w środowisku pracy
Irena Heszen - "Psychologia Stresu"
Elliot Aronson "Człowiek- istota społeczne"
http://www.pznamazowszu.ehost.pl/stowarzyszenie.htm


Cykl na temat stresu w pracy.

            Na niewiele ponad miesiąc przed konferencją OSPSBHP i CIOP "Stres - paraliżuje czy mobilizuje" rozpoczynamy cykl artykułów związanych z zagadnieniem stresu w miejscu pracy. Ma on na celu usystematyzowanie naszej wiedzy oraz poznanie zupełnie nowych zagadnień i tematów, które zostaną zaprezentowane na listopadowej konferencji. Chciałbym, aby poruszone tutaj kwestie wywołały dyskusję, dlatego zachęcam do komentowania wpisów oraz do ich oceny. Życzę przyjemnej lektury.