poniedziałek, 16 czerwca 2014

Cele KE w zakresie BHP na lata 2014-2020 - komentarz.

    Dokument ten jest podstawą do stworzenia narodowych planów czy strategii związanych z BHP i polityką społeczną krajów członkowski UE. Będzie miał odzwierciedlenie w zapisach powstających dyrektyw i innych aktów prawnych oraz bezpośrednich działań takich organów, jak Komisja europejska, Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy i innych o podobnych zadaniach. 
       Jest to w chwili obecnej propozycja, którą w dalszej kolejności zajmie się Parlament Europejski, Rada Ministrów UE, komitety: Regionów oraz Ekonomii i Spraw Socjalnych. Podstawowe zadanie omawianego dokumentu, to zapewnienie, że Unia Europejska będzie nadawać kierunek pracom w zakresie integracji przepisów prawnych oraz działań w zakresie BHP we wszystkich krajach członkowskich.




Budynek Komisji Europejskiej


     Europejski komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor powiedział na ten temat: 

„Odnawiamy dziś zobowiązanie Komisji do stałej poprawy warunków pracy w UE. Ludzie mają prawo do wykonywania pracy bez narażania swojego zdrowia i bezpieczeństwa na zagrożenia. Pomimo to w UE co roku dochodzi do ponad 3 milionów poważnych wypadków przy pracy, a 4 tys. pracowników traci w ten sposób życie. Wypadki i choroby związane z pracą zdarzają się we wszystkich sektorach i zawodach, niezależnie od tego, jaka to jest praca: za biurkiem, za kierownicą ciężarówki, w kopalni czy na budowie. Powodują one nie tylko cierpienia osobiste, lecz także wysokie koszty dla przedsiębiorstw i ogółu społeczeństwa. Nowe ramy strategiczne mają przyczynić się do podniesienia jakości zatrudnienia i poziomu zadowolenia z pracy przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności i wydajności europejskich przedsiębiorstw, zwłaszcza małych firm, a także zmniejszeniu wydatków ponoszonych przez systemy zabezpieczenia społecznego”.

Brak komentarzy: