czwartek, 8 października 2015

Monitory z wygiętym ekranem a BHP.


      W 2015 roku na rynku RTV zadomowiły się telewizory z zakrzywionymi ekranami, które mają zapewnić widzowi - potencjalnemu nabywcy - dodatkową frajdę z oglądania TV. Tak zwane Curved Displays wykorzystują technikę prezentacji obrazu znaną z kin IMAX, gdzie ogromne ekrany są dodatkowo wyginane, aby uzyskac efekt "otoczenia widza" i zapewnić większą głębie i realność wyświetlanego obrazu.     więcej na ten temat


       Idea wyświetlania filmów na wygiętym ekranie wynika ze znajomości właściwości ludzkiego oka, które dzięki temu, że nie jest płaskie, pozwala obserwować szerokie spektrum przestrzeni, nie tylko na wprost, ale również w pewnym zakresie po bokach. Natomiast podczas oglądania na dużym ekranie mogą pojawić się zniekształcenia kontrastu i koloru na jego krawędziach, czemu zapobiegać ma zakrzywienie ekranu w taki sposób, aby każdy jego punkt był oddalony od oka widza o taką samą odległość.         
        Nowoczesna technologia produkcji pozwoliła przenieść znany z kin IMAX efekt do naszych salonów,  ostatnio zakrzywione ekrany wkraczają także do naszych biur.
   Dzieje się to za sprawą monitorów z zakrzywioną matrycą. Pierwotnie miały być przeznaczone głównie dla graczy komputerowych czy grafików, którzy mieli docenić ich możliwości wyświetlania obrazu. Producenci twierdzą nawet, że profesjonalni gracze, którzy testowali ich ekrany uzyskiwali dzięki nim przewagę nad konkurencją, między innymi dzięki temu, że Curved Display mniej męczy wzrok. To bardzo ciekawa właściwość nowej linii monitorów zwłaszcza z punktu widzenia osób spędzających dużo czasu przed ekranem, a także dla behapowców. 
         Idąc śladem nowych technologii zastosowanych w monitorach postanowiłem opisać nowe trendy, z punktu widzenia nie tyle gracza, czy programisty, a właśnie pracownika służby BHP, który po pierwsze chce podsunąć pracodawcy optymalne rozwiązania w dziedzinie ochrony zdrowia jego pracowników, a po drugie chronić własny wzrok podczas pracy z komputerem.

Do opisania powyższych zagadnień wybrałem monitor dobrej jakości i stosunkowo niedrogi - Samsung S27D590C to sprzęt, którego opisy i testy można bez trudu znaleźć w sieci, jest także dość popularny ze względu na przystępną cenę. Ja miałem okazję przyjrzeć mu się bliżej podczas wizyty w jednym ze sklepów branżowych. Trzeba przyznać, że wyświetlany obraz zrobi dobre wrażenie, może nie "wgniata w fotel" jak w przypadku 60 calowych "kuzynów", ale ma też troszeczkę inne zadanie. Aby mu sprostać ekran jest dużo mniejszy, a także mniej wygięty. Do sklepu udałem się po wcześniejszym przeczytaniu kilku artykułów branżowych i dzięki temu mniej więcej wiedziałem, na co zwrócić uwagę podczas oglądania sprzętu "na żywo". Istotnym plusem tego urządzenia jest redukcja odbić światła, którą zapewnia matowa matryca, jej wygięcie dodatkowo poprawia ten efekt. W sklepie nie było możliwości sprawdzić jak monitor wygląda w świetle dziennym, natomiast odnioslem wrażenie, że lepiej niż tradycyjny ekran pozwala skupić się na wyświetlanym obrazie. Być może to tylko dlatego, że jest szeroki i zasłania swoim "ciałem" cały świat, ja jednak myślę, że wygięcie też odgrywa tutaj swoją rolę gdyż daje wrażenie wyświetlania obrazu dookoła głowy. profesjonalny test monitora - spidersweb.pl monitor review (english) - digitaltrends.com
     Nie udało mi się osobiście potwierdzić, czy  wygięcie ekranu zapewnia mniejsze zmęczenie przy długotrwałej pracy z monitorem, zdaję się więc na zdanie autorów przytoczonych powyżej artykułów, którzy chwalą tą właściwość. W opisywanym sprzęcie zastosowano jeszcze dwie ciekawe nowinki technologiczne: Eye Saver Mode - system relaksacji oczu, oraz Flicker Free - ograniczenie poziomu migotania.


    Eye Saver Mode to nowy system w monitorach Samsung, który po włączeniu ustawia wszystkie parametry wyświetlanego obrazu w taki sposób, aby zaewnić odpoczynek oczom urzytkownika. Jak zapewnia producent, ESM pozwala uniknąć kłopotów z zasypianiem powodowanych przez nadmiar niebieskiego światła emitowany przez tradycyjne ekrany i szkodliwy w porze nocnej. Więcej na temat światła niebieskiego można znaleźć dzięki "wujkowi google", ja przy okazji omawiania tego zagadnienia wspomnę jeszcze tylko o  certyfikacie “Low Blue Light Content”, który nadawany jest przez firmę TÜV Rheinland produktom, które spełniają wymagania w zakresie bezpieczeństwa foto-biologicznego.
       Podsumowując należy powiedzieć, że wygięty ekran jest czymś więcej niż tylko "fajnym bajerem". Cieszy fakt iż w monitorach można spotkać coraz więcej rozwiązań mających poprawić nie tylko jakośc obrazu ale też zmniejszyć negatywny wpływ na zdrowie długiej pracy przed komputerem.

Wkrótce przedstawie kolejne monitory i ciekawe rozwiązania technologiczne. Zapraszam do "lajkowania" i komentowania postów.

Zobacz także:  http://bhpkatowice.blogspot.com/2014/05/inteligentny-monitor.html
                       http://bhpkatowice.blogspot.com/2014/04/jak-siedziec-przy-biurku-w-pozycji.html









środa, 23 września 2015

Prezentacja na temat: "Skierowania na badania lekarskie".

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją kolegi Stefana Jastrzębskiego na temat skierowań na badania lekarskie, którą podzielił się podczas szkolenia wyjazdowego w Szczyrku IX.2015 r.


















Autor prezentacji Stefan Jastrzębski MZUIK Gliwice.

Sprawozdanie z seminarium wyjazdowego 18 – 19 września 2015 r.



            Zgodnie z tradycją naszego stowarzyszenia w tym roku spędziliśmy dwa dni w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Beskidek” w Szczyrku, gdzie odbyło się spotkanie wyjazdowe naszego oddziału.
Zgromadzeni w 40 osobowej grupie uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach przygotowanych przez prelegentów. Pierwszy wykład poprowadził Andrzej Pakura – Dyrektor Biura BHP Kompanii Węglowej S.A. w którym przedstawił strukturę i specyfikę pracy w górnictwie oraz konkretne rozwiązania w kierunku poprawy warunków pracy w tym zmniejszenia ilości wypadków przy pracy. Na uwagę zasługuje fakt, że był to pierwszy kontakt członków stowarzyszenia z pracownikami tej branży i to w regionie „stojącym” na węglu. Zatem z wielką przyjemnością witamy wśród członków stowarzyszenia kolegów z branży górniczej. Kolejny wykład miałem przyjemność wygłosić osobiście. W czasie wystąpienia przedstawiłem praktyczne podejście do ostatnich zmian
w skierowaniach na badania lekarskie.
Dosłownym „gwoździem programu” był wykład nadinspektora Waldemara Wachury – Kierownika Oddziału PIP w Gliwicach, który w sposób przejrzysty i praktyczny przedstawił zagadnienia związane z maszynami użytkowanymi w zakładach pracy. Problematyka dotyczyła wymagań i właściwego podejścia do maszyn starych, modernizowanych, budowanych we własnym zakresie oraz maszyn nowych. W czasie wykładu prelegent przedstawił wiele przykładów i praktycznych rozwiązań oraz skutków (niestety często tragicznych) braku lub złej oceny zagrożeń użytkowanych maszyn. Uczestnicy szkolenia bardzo aktywnie uczestniczyli w prelekcji dzieląc się doświadczeniami z własnej praktyki oraz otrzymali wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania.   

            Spotkanie zakończyło się w sobotnie popołudnie, jak sądzę każdy wyjechał ze sporą porcją wiedzy, J



                                                                                         Stefan Jastrzębski

czwartek, 10 września 2015

BHP w call center. Cz. 1 hałas

       BHP najczęściej pojawia się na czołówkach głównych serwisów internetowych przy okazji wypadków śmiertelnych na dużych budowach. Stosunkowo rzadko portale zajmują się prewencją i informacją o zdrowym środowisku pracy. Niedawno jednak natknąłem się na artykuł w Interia.pl zatytułowany "Pracownicy call center" (proszę "kliknąć", aby przeczytać), w którym sporo miejsca poświęcono problemowi hałasu w pracy telemarketerów. Dość lekki i mało fachowy  tekst wydaje się być napisany na zlecenie firmy produkującej sufity podwieszane, niestety nie wyjaśniono w jaki sposób mogą one obniżyć poziom hałasu w open space'ach zlokalizowanych  na jednej kondygnacji.  Takie pobieżne potraktowanie tematu przez Interię zainspirowało mnie do podjęcia próby omówienia zagadnień BHP w call center. Oto efekt mojej dociekliwości.
   
źródło:http://pl.123rf.com/
       Najbardziej istotne informacje które można "wyłowić" z tekstu "Pracownicy call center" to z pewnością wyniki badań przeprowadzonych przez CIOP PIB, a może raczej wynikająca z nich konkluzja, że poziom hałasu mierzonego na stanowisku pracy telemarketera w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy może sięgnąć 85 dB. Jak wynika z tekstu badania przeprowadzono zaledwie na 27 stanowiskach pracy a podany poziom 85 dB zmierzono na 10 procentach z nich (czyli prawdopodobnie na trzech), co można by uznać za wynik niezły, gdyby nie fakt, że błędnie podano poziom 80 dB, jako dopuszczalny na tym stanowisku pracy. W istocie jak wynika z  Polskiej Normy PN-N-01307:1994, w której podane są dopuszczalne poziomy hałasu ze względu na możliwość realizacji przez pracowników podstawowych zadań na wybranych typach stanowisk (wg kryterium uciążliwości) dopuszczalny równoważny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy w biurach obsługi klienta wynosi 65 dB.  Natomiast podany poziom 80 dB jest wartością graniczną po przekroczeniu której w dłuższej perspektywie czasu jest możliwe uszkodzenie narządu słuchu - więcej informacji na ten temat można znaleźć w poradniku Minimalizowanie ryzyka uszkodzenia słuchu w miejscu pracy
        Kolejny tekst na temat hałasu w biurze znajdujemy na stronie bankier.pl w archiwalnym artykule "Open space nie musi być uciążliwy", gdzie jako sposób na obniżenie poziomu hałasu w tego typu biurach podano zamontowanie specjalistycznych sufitów oraz wykładzin podłogowych i obić ścian. Cieszy nieco wyższa merytorycznie wartość przekazu, a na uwagę zasługuje informacja, że firma, która reklamowana jest w omawianym tekście informuje, że jej technologia pozwala na obniżenie hałasu o 7 do 10 dB. To by znaczyło że poziom hałasu na stanowisku telemarketera możemy obniżyć z maksymalnych zanotowanych wartości 80 dB do 70dB czyli wciąż o 5 dB więcej niż poziom dopuszczalny.

żródło:http://pl.123rf.com/

    Już prawie bylibyśmy w domu, gdzyby nie fakt, że telemarketerzy często pracują w słuchawkach i w związku z tym należało by zmierzyć poziom hałasu, jaki rzeczywiście dociera do ich narządu słuchu, a nie tylko i wyłącznie notowany na stanowisku pracy. Metodologię pomiaru poziomu hałasu przedstawiono dokładnie w przytoczonym wcześniej poradniku Minimalizowanie ryzyka uszkodzeń słuchu, jednak złożoność procesu obliczenioweo oraz konieczność zastosowania specjalistycznego urżądzenia pomiarowego sprawia, że jest to zadanie dla specjalistycznych laboratariów pomiarowych.  Poniżej skrucony opis metodologii więcej w poradniku.
"Specjalne procedury pomiarowe są wymagane w przypadku oceny narażenia na hałas pod słuchawkami (dotyczy to np. sekretarek, telefonistek, pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego) lub pod hełmami (np. hełmami pilotów i motocyklistów). W tego typu sytuacjach, gdy źródła hałasu znajdują się w pobliżu ucha, pomiary w kanale słuchowym mogą być przeprowadzone z zastosowaniem techniki mikrofonu umieszczonego w kanale usznym (techniki MIRE) lub z manekina akustycznego, zgodnie z normami odpowiednio PN-EN ISO 11904-1:2008 [20] lub PN-EN ISO 11904-2:2009 .
    Przed przystąpieniem do pomiarów przeprowadza się analizę warunków pracy, w tym ustala źródła hałasu i zakres czynności w narażeniu na hałas, identyfikuje grupy stanowisk pracy o jednorodnej ekspozycji na hałas (jeśli to istotne) oraz przyjmuje odpowiednią strategię pomiarową. Zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 9612:2009 do wyboru są trzy strategie pomiarowe: – 1. strategia – pomiarów z podziałem na czynności (task-based measurement), – 2. strategia – pomiarów stanowiskowych (job-based measurement), – 3. strategia – pomiarów całodziennych (full-day measurement) ".

     Podsumowując, chciałbym powiedzieć, że niemal każdy tekst dotyczący BHP w mediach mainstreamowych może się przyczynić do podniesienia świadomości na temat zdrowej i bezpiecznej pracy. Należy jednak pamiętać, że najczęściej nie został napisany przez specjalistów z danej dziedziny i jako źródło wiedzy specjalistycznej raczej nie należy go traktować. Co do poziomu hałasu w call center to oczywiście wynik pomiaru mieszczący się w zakresie 66-79 dB, a nawet dochodzący do 85 dB nie powinien wywołać uszkodzenia narządu słuchu u pracowników, ale z pewnością wpłynie negatywnie na komfort pracy i możliwość wywiązania się z  trudnych obowiązków telemarketera.

Masz inne zdanie? Pracujesz lub pracowałeś w call center? Prowadzisz szkolenia dla telemarketerów - zabierz głos w dyskusji i dodaj komentarz.

czwartek, 25 czerwca 2015

Sprawozdanie ze spotkania otwartego OSPSBHP Katowice

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem ze spotkania otwartego OSPSBHP Katowice którego autorem jest Pan Ryszard Bryła. Ukaże się ono w najbliższym numerze Promotra BHP, a w tej chwili jest dostępne na stronie http://promotor.elamed.pl/material%5B25711%5D
Cytuję fragment artykułu:
"19 czerwca br. uczestniczyliśmy w seminarium, zorganizowanym przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Katowicach.
Miało ono miejsce w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy.
W trakcie spotkania wygłoszono dwa referaty, po których rozgorzała ożywiona dyskusja. Pierwszy z nich przedstawiła dr n. med. Violetta Socholik, która jest specjalistą z zakresu medycyny pracy. Temat jej prelekcji brzmiał „Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących skierowań na badania lekarskie”.(...)
Drugi referat, w trakcie spotkania, przedstawił nadinspektor Zbigniew Latacz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Temat prelekcji brzmiał „Wypadki przy pracy, a badania lekarskie – interpretacja przepisów, przykłady wypadków, orzecznictwo”."

środa, 24 czerwca 2015

Szkolenie 19.06.2015 r. - materiały

Witam serdecznie :)

Bardzo dziękujemy Państwu za przybycie na szkolenie zorganizowane przez nasz oddział w ubiegłym tygodniu! Chyba nie spodziewaliśmy się aż tak wielu uczestników, a było nas ponad 200 osób :)

Obiecałam Państwu materiały z wykładu dotyczącego badań lekarskich i wypadków przy pracy. Członkowie naszego oddziału już otrzymali je drogą mailową, natomiast do zaproszonych uczestników spoza stowarzyszenia prześlę je w najbliższych dniach. Na spotkanie dotarło także kilkanaście osób, które nie zgłosiły wcześniej swojego udziału i niestety nie mam do Państwa żadnego kontaktu. Bardzo proszę te osoby o maila na adres sekretarz@stowarzyszeniebhp-katowice.pl abym mogła przesłać materiały.

Myślę, że to nie były ostatnie "drzwi otwarte" w OSPSBHP Oddział Katowice :) A niezależnie od takich spotkań serdecznie zapraszam do wstąpienia w nasze szeregi!

Beata Kaczmarek


wtorek, 9 czerwca 2015

Zaproszenie na szkolenie.


ZAPROSZENIE


Zarząd Oddziału Katowice Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP zaprasza pracowników służby BHP na seminarium organizowane 19 czerwca 2015 r.

Szkolenie będzie obejmować dwa tematy:
  • Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących skierowań na badania lekarskie – zajęcia poprowadzi przedstawiciel Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu,
  • Wypadki przy pracy a badania lekarskie – interpretacja przepisów, przykłady wypadków, orzecznictwo – ten blok poprowadzi Pan nadinsp. Zbigniew Latacz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach,
  • Przedstawimy także informacje o działalności i sposobie funkcjonowania Oddziału Katowice OSPSBHP.
Rozpoczęcie spotkania o godz. 8.30., zakończenie około godziny 13.00. Prosimy
o punktualne przybycie.

Spotkanie odbędzie się w budynku Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy
w Katowicach, przy ul. Bankowej 8 (duża aula, parter).
Udział w seminarium jest nieodpłatny. Prosimy jedynie o przesłanie mailem zgłoszenia udziału.


Zaproszenie plik doc                                                                                                     Zaproszenie plik pdf

sobota, 6 czerwca 2015

Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących kierowania pracowników na badania lekarskie.


W związku z ogłoszonym tematem czerwcowego spotkania OSPSBHP Oddział Katowice zapraszam do zapoznania się z obowiązującymi, w tej materii, aktami prawnymi.

Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Art. 229. [§ 1. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy;
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.]

<§ 1. Wstępnym badaniom lekarskim, z zastrzeżeniem § 11 , podlegają: 
1) osoby przyjmowane do pracy; 
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.> 
<§ 11 . Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby: 
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą; 
 2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. § 12 . Przepis § 11 pkt 2 stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.> 

§ 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

[§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.]

<§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.> 
<§ 4a. Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.> 

§ 5. Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających jest obowiązany zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:
1) po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami;
2) po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

§ 6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

 § 7. Pracodawca jest obowiązany przechowywać orzeczenia wydane na podstawie badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5.
§ 8. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi w drodze rozporządzenia
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich;
2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w Kodeksie pracy i w przepisach wydanych na jego podstawie;
3) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie;
4) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie.]

<§ 8. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia: 
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich, 
2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w niniejszej ustawie i w przepisach wydanych na jej podstawie, 
3) zakres informacji objętych skierowaniem na badania lekarskie i orzeczeniem lekarskim, a także wzory tych dokumentów, 
4) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie, 
5) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie – uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego przebiegu i kompleksowości badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie, a także informacji umożliwiających porównanie warunków pracy u pracodawcy oraz ochrony danych osobowych osób poddanych badaniom.>


Dz.U. 2015 poz. 457
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Proszę kliknąć wybraną stronę,
























































aby powiększyć.




czwartek, 14 maja 2015

Pierwsze posiedzenie Zarządu Głównego OSPSBHP w nowym składzie.

Poniżej przedstawiamy informację przesłaną do oddziałów OSPSBHP przez Panią Prezes Elżbietę Bożejewicz dotyczącą posiedzenia ZG, które odbyło się 6 maja w Radomiu.   
   

    Informuję, że w dniu 6 maja 2015 r. w Radomiu, odbyło się pierwsze w nowym składzie posiedzenie Zarządu Głównego OSPSBHP. 
          Tematem posiedzenia było zaplanowanie i omówienie działań do końca roku 2015 z uwzględnieniem wcześniej zgłoszonych wniosków z oddziałów OSPSBHP. ZG podjął uchwały niezbędne do prowadzenia spraw organizacyjnych w OSPSBHP. Uchwały dotyczą między innymi finansowania kosztów udziału w posiedzeniach członków ZG, Rady Stowarzyszenia, Głównej Komisji Rewizyjnej. Stosownie do podjętych uchwał, podstawowe koszty udziału w posiedzeniach, tj. wynajem sali, koszty cateringu kawowego, koszty obiadu, finansowane będą ze składek ZG. Koszty ponoszone przez GKR, finansowane będą stosownie do wniosku przewodniczącego GKR. 
      Ponadto podjęto uchwałę w sprawie przedstawiciela w Radzie Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Rekomendowana będzie Elżbieta Bożejewicz, prezes Zarządu Głównego OSPSBHP. Podjęto także uchwałę w sprawie finansowania wyjazdu przedstawicieli ZG OSPSBHP na konferencje na Węgrzech i Słowacji.
         Uchwalono też plan pracy ZG OSPSBHP do końca roku 2015. W planie pracy znalazły się między innymi: opracowanie instrukcji wraz z formularzami pomocniczymi do prowadzenia spraw organizacyjnych i finansowych oddziałów OSPSBHP, w tym formularza pism i wizytówek, dostosowanie wcześniej opracowanej procedury dotyczącej ochrony danych osobowych, opracowanie planu finansowego, opracowanie materiału do konsultacji w zakresie powołania samorządu zawodowego. 
      Zaplanowano również szkolenie merytoryczne w zakresie prowadzenia spraw organizacyjnych i finansowych. Pierwsze szkolenie odbędzie się dla prezesów i skarbników oddziałów w dniu 3 września br. podczas posiedzenia Rady Stowarzyszenia w Iławie. Kontynuacja szkolenia nastąpi w dniu 11 grudnia, podczas spotkania przedświątecznego w Warszawie. Szkolenia dla członków oddziałowych komisji rewizyjnych zaplanowane są kompleksowo.
          Dodatkowo dla usprawnieni funkcjonowania oddziałów powołano księgową oraz pełnomocników ds. informatycznych OSPSBHP. W najbliższym czasie planuje się odświeżenie stron internetowych ZG i oddziałów OSPSBHP.

środa, 13 maja 2015

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy

          Informujemy, że trwa 43. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, którego organizatorem jest Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej. Celem tego konkursu jest inspirowanie do podejmowania działań oraz upowszechniania opracowań i rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy. Do udziału w konkursie mogą być zgłaszane rozwiązania i projekty które zostały opracowane lub wdrożone w ciągu ostatnich dwóch lat. Poniżej plakat zachęcający do udziału w konkursie przesłany przez CIOP:


Konkurs jest podzielony na trzy kategorie:

  • kategoria A – rozwiązania techniczne i technologiczne
  • kategoria B – prace naukowo-badawcze
  • kategoria C – przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne


Poniżej przedstawiamy pełen regulamin oraz karty zgłoszenia dostępne do pobrania do 27 maja 2015.

(kliknij aby pobrać w formacie pdf)

poniedziałek, 4 maja 2015

Sprawozdanie ze spotkania OSPSBHP Oddział Katowice.

Witam serdecznie.

W dniu 24.04.2015 r. w siedzibie WSZOP w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie członków OSPSBHP oddział Katowice. Przybyłym dziękujemy za udział, a dla nieobecnych pragnę przedstawić krótkie sprawozdanie z jak najbardziej owocnego i nader ciekawego spotkania.
Na wstępie jeszcze raz pragnę pogratulować Pani Beacie Kaczmarek sukcesu, jakim niewątpliwie jest wybór na Sekretarza Zarządu Głównego, oraz Pani Marioli Śrubarczyk - Cichowskiej i Halinie Grześkiewicz, które będą reprezentowały Główną Komisję Rewizyjną.

Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie sprawozdania Beaty Kaczmarek z prac trwającego dwa dni Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, który odbył się w Ostrowie Wielkopolskim (16-18 kwietnia 2015 r.). Z przedstawionej relacji wynika, że był to okres pracowity, obfitujący w szereg dyskusji i sporów dotyczących oceny pracy poprzedniego Zarządu oraz proceduralnych przepychanek zwolenników poprzedniego Prezesa Zarządu, jak i nowo wybranej Pani Prezes. Sam wynik głosowania wskazuje (nowa prezes wygrała 1 głosem, a w zasadzie biorąc pod uwagę, że wybrany kandydat powinien uzyskać minimum 50% + 1 głos z ważnych oddanych, których było 139 to nowa Pani Prezes matematycznie wygrała o 0,5 głosu), iż delegaci podzielili się na dwa obozy.
W drugim dniu prace trwały nad zmianami do Statutu (projekt przedstawiony na blogu).

Kolejny punktem naszego spotkania było szkolenie prowadzone przez Panią Beatę Kita z Centrum Fizykoterapii z Sosnowca. Tematem przewodnim szkolenia były zespoły bólowe kręgosłupa oraz ergonomia dla pracowników. W trakcie szkolenia poznaliśmy podstawowe pojęcia związane z kręgosłupem, tak ważnym elementem szkieletu człowieka. Poznaliśmy części z jakich składa się kręgosłup, jego funkcje w organizmie oraz mechanizm działania. Następnie dowiedzieliśmy się skąd bierze się ból kręgosłupa, jaki jest związek bólu kręgosłupa z wymuszoną pozycją ciała w trakcie pracy. Otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie czy promieniowanie bólu kręgosłupa ma wpływ na odczuwanie bólu głowy, bólu rwy kulszowej, rwy ramiennej, rwy udowej. W dalszej części wykładu Pani Beata wprowadziła nas w dziedzinę ergonomii pracy, a konkretnie w pozycje ergonomiczne w trakcie pracy. Poznaliśmy, jakie są pozycje ergonomiczne, skąd się wzięły, dlaczego jedna pozycja jest ergonomiczna, a inne nie. Najcenniejsza z tej części wykładu była odpowiedź na pytanie jak sobie i naszym pracownikom pomóc w kształtowaniu ergonomicznej pozycji ciała w trakcie pracy, aby uniknąć problemów związanych z zespołem bólu kręgosłupa. Ilość oklasków, jakie otrzymała Pani Beata, świadczy o wysokim poziomie merytorycznym treści przekazanej nam w trakcie wykładu, a mnogość pytań po zakończeniu świadczy o tym, że temat jest obszerny, ciekawy i zasługuje na dalsze wnikliwe analizy w naszych zakładach pracy.

Po krótkiej przerwie kawowej Pan Kazimierz Polak - Dyrektor Działu Technicznego firmy „Mateco Podesty Ruchome” Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach wprowadził nas w temat zasad BHP obowiązujących przy eksploatacji samojezdnych podestów ruchomych. Pierwszym etapem szkolenia było przedstawienie firmy „Mateco Podesty Ruchome” Sp. z o.o. lidera w technice dostępu do prac na wysokości. Dowiedzieliśmy się o historii międzynarodowej grupy „Mateco” (w skład, której wchodzi prezentowana firma) oraz historii polskiej spółki, która od ponad 16 lat jest prekursorem w rozpowszechnianiu techniki dostępu do prac na wysokości i liderem innowacyjności w dziedzinie bezpieczeństwa pracy przy zastosowaniu proponowanych urządzeń. Potwierdzeniem powyższych danych jest fakt, że firma jest certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Następnie Pan Dyrektor przedstawił pokrótce samojezdne podesty ruchome, sposoby ich wykorzystania oraz zasady ich obsługi. Zapewnił nas, że urządzenia firmy „Mateco” Sp. z o.o. spełniają wszelkie wymagania stawiane przez UDT i przepisy BHP. Niewątpliwym atutem w wyjaśnianiu zasad BHP przy pracach z wykorzystaniem samojezdnych podestów ruchomych był model podestu nożycowego. Ww. model posłużył do przedstawienia potencjalnych zagrożeń wynikających z niewłaściwego użytkowania urządzeń i nie stosowania zasad BHP. Kończąc, Pan Kazimierz Polak zaprosił naszych członków do siedziby firmy w celu praktycznego przedstawienia omawianych w trakcie szkolenia tematów.
Termin po wcześniejszym ustaleniu zostanie podany na stronie internetowej stowarzyszenia.

Autor sprawozdania:
Zbigniew Justyniarski

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Podsumowanie Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

         Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP odbył się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach 16-18 kwietnia 2015 roku. Wzięło w nim udział 141 delegatów spośród 152 uprawnionych.  Reprezentowali oni wszystkie 38 oddziałów terenowych według zasady, że za każdych piętnastu członków oddział może wystawić jednego delegata.

Poniżej przedstawiam porządek obrad Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego OSPSBHP, (proszę kliknąć na stronę, aby powiększyć).


 


    Najważniejsze głosowanie dotyczyło oczywiście wyboru prezesa stowarzyszenia, ponadto wybrano członków Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego. Już od pewnego czasu było wiadomo, że o najważniejszą funkcję w OSPSBHP będą ubiegać się dotychczasowy prezes Marek Nościusz oraz Elżbieta Bożejewicz prezes oddziału OSPSBHP w Olsztynie.  Ostatecznie oddano 139 ważnych głosów - Marek Nościusz uzyskał 69, a Elżbieta Bożejewicz 70 i tym samym została wybrana Prezesem Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
Ponadto wybrano następujących członków zarządu:
Krzysztof Babka, Waldemar Dudek, Lidia Jarmułowicz, Beata Kaczmarek, Piotr Kaczmarek, Marek Nościusz, Andrzej Nowak, Grzegorz Szałas, Urszula Tomska, Józef Witczak. 

      Serdeczne gratulacje dla nowej Pani Prezes i pozostałych członków władz OSPSBHP, a w szczególności dla naszych koleżanek z oddziału Katowice: Beaty Kaczmarek, która w nowo wybranym zarządzie będzie pełniła funkcję sekretarza oraz Marioli Śrubarczyk - Cichowskiej i Haliny Grześkiewicz które będą nas reprezentować w Głównej Komisji Rewizyjnej.

       W kolejnym dniu delegaci zajęli się pracą nad zmianami w Statucie OSPSBHP. Do projektu, (który prezentowałem wcześniej na blogu) zgłoszono wiele uwag i wniosków, nie będę dokładnie opisywał czego dotyczyły, ale pozwolę sobie zaczekać na końcowy tekst i  kiedy tylko go otrzymam przedstawię Państwu na blogu. Jeżeli jednak miałbym pokusić się o komentarz, to moim zdaniem nad pewnymi zapisami trzeba jeszcze popracować...
        Podsumowując należy powiedzieć, że w Zjeździe Sprawozdawczo - Wyborczym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP wzięło udział dwunastu delegatów z oddziału Katowice. Braliśmy czynny udział w wyborach oraz pracach nad treścią statutu. Sukcesem jest umieszczenie trzech osób z naszego oddziału w najwyższych władzach stowarzyszenia. 
       W imieniu swoim i pozostałych delegatów serdecznie dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tym zjeździe, dziękujemy Zarządowi Oddziału za pokrycie części kosztów oraz Beacie i Waldkowi za bezpieczne dowiezienie nas do Ostrowa i z powrotem.



środa, 1 kwietnia 2015

Życzenia

W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi Życzymy Pogody Ducha, Uśmiechu i Dużo Radości. Niech budząca się do życia przyroda doda Państwu energii do codziennej pracy, a rodzinna atmosfera świąt sprawi że wiosna zamieszka także w Waszych sercach.




Projekt zmian w Statucie OSPSBHP.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem zmian w Statucie OSPSBHP.  Zmiany w tym dokumencie mają zostać przyjęte podczas kwietniowego Zjazdu Zwyczajnego w Ostrowie Wielkopolskim. Wszelkie uwagi i propozycje wniosków prosimy przesyłać do Pani Sekretarz Beaty Kaczmarek lub do Pana Prezesa Feliksa Żogały -  namiary w zakładce kontakt.




PROSZĘ KLIKNĄĆ NA STRONĘ ABY POWIĘKSZYĆ