poniedziałek, 16 marca 2015

Konferencja "Mam świadomość - pracuję bezpiecznie".

W środę 11.03.2015 w Katowicach odbyła się konferencja "Mam świadomość - pracuję bezpiecznie" organizowana przez OSPSBHP oraz Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Katowicach.  Miejsce szczególne, bo teren międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie w 2006 w wyniku zawalenia się dachu jednej z hal wystawowych zginęło 65 osób a ponad 170 zostało rannych. Pamięć o tych wydarzeniach, sprawiła że z jeszcze większą uwagą wysłuchałem prelegentów mówiących min. o tym jak uniknąć zagrożeń związanych ze środowiskiem pracy i bezpiecznie wrócić do domu.



Od lewej Prezes OSPSBHP Katowice p. Feliks Żogała, Wojewódzki Inspektor Sanitarny p. Grzegorz Hudzik p. Beata Marynowska Wojewódzki Inspektor Pracy.


Przedstawicielki WSSE - Panie Arleta Mrugała, Ilona Leszczyńska Biedroń, Izabela Piątek oraz Renata Cieślik zaprezentowały bardzo merytoryczny materiał i udowodniły, że przedstawicielki płci pięknej potrafią o swojej pracy mówić konkretnie i używać mocnych argumentów. 

                                
Zapewniam, że p. Arleta Mrugała z WSSE robi wrażenie nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale też dużą wiedzą.

Wystąpienia sponsorów były tym razem dość ciekawe: prezenterki firmy Falck - medycyna mówiły między innymi o badaniach okresowych, w tym badaniach wysokościowych (- temat ostatnio był poruszany na naszym blogu). Pan Dariusz Hejmej Dyrektor Regionalny w firmie PRS certyfikacja przybliżył nie tylko założenia systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, ale też w interesujący sposób opowiadał o doświadczeniach Polskiego Rejestru Statków, daleko wykraczających poza dziedzinę okrętową. Poznaliśmy także możliwości aplikacji e-specjalistabhp dedykowanej behapowcom i mającej ułatwić im codzienne zmagania  z dokumentacją szkoleniową, wypadkową i dotyczącą ryzyka zawodowego - prezentowała Pani Joanna Dymkowska- Moussa. Z kolei Pan Andrzej Smółko Prezes zarządu CWS-boco oraz Przewodniczący Koalicji Bezpieczni w Pracy zachęcał do odwiedzania serwisu internetowego http://bezpieczniwpracy.pl/ gdzie znaleźć można artykuły ekspertów z dziedziny BHP oraz opisy dobrych praktyk i wiele innych.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP było oczywiście bardzo mocno reprezentowane podczas tej konferencji, wspomnieć należy o udziale Prezesa Zarządu Głównego p. Marka Nościusza, Prezesów z Katowic - Panów Feliksa Żogały i prowadzącego uroczystość Waldemara Walkiewicza. Specjalne słowa uznania należą się naszemu Koledze Stefanowi Jastrzębskiemu, który przedstawił wykład: "Czynniki biologiczne - dobre praktyki BHP na przykładzie MZUK Gliwice" - wystąpienie pełne humoru i okraszone pięknymi zdjęciami min. Gliwickiej Palmiarni, ale i kostnicy miejskiej i izby wytrzeźwień.
W tym miejscu w imieniu organizatorów dziękuję uczestnikom za liczne przybycie i zainteresowanie konferencją, a w imieniu uczestników składam podziękowania za trud organizacyjny, ciekawe prezentacje i ... pyszny katering.

wtorek, 10 marca 2015

Zapobieganie upadkom z wysokości.

        Bezpieczna praca na wysokości 

to zagadnienie dotyczące przede wszystkim budownictwa, ale także wszelkiego rodzaju usług specjalistycznych, jak odśnieżanie dachów, mycie okien i elewacji, czy różnego rodzaju prac instalacyjnych. Ze względu na duże ryzyko wystąpienia wypadku podczas prowadzenia tego rodzaju działalności oraz bardzo poważne potencjalne skutki takich wypadków warto przypomnieć podstawowe zasady BHP pracy na wysokości. W tym celu posłużę się informacjami podanymi przez Państwową Inspekcję Pracy w formie broszur dostępnych na stronie www.pip.gov.pl

Za główne przyczyny upadków z wysokości uważa się  brak lub niewłaściwe szkolenie pracowników, nieprawidłowe planowanie prac oraz niestosowanie środków ochrony indywidualnej. Należy zwrócić uwagę, że od pracowników wykonujących pracę na wysokości należy wymagać nie tylko wysokich kwalifikacji i doświadczenia, ale też odpowiedniego stanu zdrowia. W związku z tym podlegają oni dodatkowym badaniom lekarskim, obejmującym:

  • I PRACA NA WYSOKOŚCI POWYŻEJ 3 METRÓW
Badania profilaktyczne , zarówno wstępne jak i okresowe obejmują konsultacje neurologa, okulisty, laryngologa oraz badanie lekarskie ogólne przez lekarza medycyny pracy.
Lekarz medycyny pracy może orzec zdolność do pracy na wysokości powyżej 3 metrów na okres 1-3 lata, ale generalnie zależy to od ogólnej oceny stanu zdrowia pracownika. Po 50 roku życia badania przeprowadza się co roku.
Przeciwwskazania do pracy na wysokości powyżej 3m to głównie wady wzroku wymagające stałego noszenia okularów ( można nosić soczewki kontaktowe), brak widzenia obuocznego, schorzenia neurologiczne ( m.in. padaczka), zaburzenia równowagi, zawroty głowy różnego pochodzenia. Problem stanowić może także cukrzyca, schorzenia narządu ruchu, znaczna otyłość i inne.
  • II PRACA NA WYSOKOŚCI DO 3 METRÓW
Zakres badań obejmuje jedynie badanie lekarza medycyny pracy, aczkolwiek w zależności od stanu zdrowia pracownik może zostać skierowany na konsultacje specjalistyczne wg wskazań.
Nie ma ograniczenia czasowego dla osób po 50 roku życia
Pracownik może nosić okulary, natomiast musi być zachowane widzenie obuoczne.

* żródło: strona internetowa grupy Avimed



  • ostrość wzroku do dali oka lepiej widzącego wynosi co najmniej 0,8, a gorzej widzącego – co najmniej 0,5,
  • korekcja okularami jest wykluczona (dopuszczalne są soczewki kontaktowe pod warunkiem ich dobrej tolerancji i adaptacji),
  • ostrość wzroku do bliży wynosi co najmniej 0,5/30 każdym okiem (z korekcją lub bez),
  • pole widzenia każdym okiem obejmuje obszar co najmniej 90° od skroni i co najmniej 30° od nosa,
  • widzenie obuoczne jest zachowane,
  • rozpoznawanie barw (badanie widzenia barwnego) w zależności od wykonywanej pracy – wymagane jest tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do bezpiecznej obsługi sprzętu lub zapewnienia bezpieczeństwa innym osobom,
  • ruchomość gałek ocznych jest prawidłowa.

Dla  drugiej grupy wymagane są następujące kryteria:
  • ostrość wzroku do dali  oka lepiej widzącego wynosi co najmniej 0,5, a gorzej widzącego – co najmniej 0,3,
  • dopuszcza się niewielką korekcję,
  • ostrość wzroku do bliży wynosi co najmniej 1,5/30 każdym okiem (z korekcją lub bez),
  • pole widzenia  każdym okiem obejmuje zakres co najmniej 60° od skroni i co najmniej 30° od nosa,
  • widzenie obuoczne zalecane, choć nie jest bezwzględnie wymagane,
  • rozpoznawanie barw  w zależności od wykonywanej pracy – wymagane jest tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do bezpiecznej obsługi sprzętu lub zapewnienia bezpieczeństwa innym osobom.
żródło: www.http://okulistyka.mp.pl/ Wytyczne dla pracujących na wysokościach.
Filmik pokazuje, kilka zasad związanych z tzw badaniami wysokościowymi, u pracowników, którzy pracują powyżej 3 metrów wysokości.
Niezwykle ważną kwestią podczas planowania i przeprowadzania prac na wysokości jest dobór właściwych środków ochrony indywidualnej. Przykładem takiego sprzętu ochrony przed upadkiem jest zastosowanie układu punkt kotwienia - łącznik - szelki bezpieczeństwa. Jego użycie ilustruje poniższy plakat udostępniony przez firmę Capital Safety, która prowadziła pokazy dla członków Naszego Oddziału OSPSBHP podczas szkolenia wyjazdowego w Brennej.

Plakat ilustrujący zasady stosowania środków ochrony indywidualnej podczas prowadzenia prac na wysokości.


Zapraszam do komentowania artykułu  - wszelkie uwagi mile widziane.

#pracanawysokości #BHPpracanawysokości #ochronaprzedupadkiem

poniedziałek, 9 lutego 2015

Rola Komisji Europejskiej i jej departamentów w BHP.

#KE #KomisjaEuropejska
    Komisja europejska to najważniejszy organ Unii Europejskiej pełniący funkcje rządu europejskiego - zarządza budżetem, nadzoruje poszczególne agencje i realizuje politykę EU, przedstawia projekty przepisów, które następnie przyjmuje Parlament Europejski i Rada Ministrów.
      Na jej czele stoi Przewodniczący Komisji Europejskiej (the President of Europien Commission), który nominuje komisarzy spośród kandydatów zaproponowanych przez rządy państw członkowskich. Po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski Komisja liczy 28 osób i składa się z  przewodniczącego,               7 wiceprzewodniczących i 20 komisarzy.

Przywództwo polityczne Komisji Europejskiej 2014-2019 


      Aktualnie przewodniczącym Komisji jest Jean - Claude Juncer z Luksemburga (pierwszy rząd od dołu czwarty od prawej), Polskę reprezentuje komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska. Kadencja trwa 5 lat do 31.102019.

    Kompetencje Komisji Europejskiej w interesującej nas kwestii BHP polegają przede wszystkim na przygotowywaniu aktów prawnych oraz podziale środków w ramach budżetu, czy nadzorowaniu agencji,   w tym EUOSHA. Także poszczególne komisje, głównie te zajmujące się rynkiem pracy, albo zdrowiem mają w swoich kompetencjach bezpieczeństwo i higienę w pracy. Właściwe w tym temacie są zwłaszcza :
  • Komisja zatrudnienia spraw społecznych i włączenia społecznego,
  • Komisja pomocy humanitarnej i ochrony zdrowia,
  • Departament Generalny zdrowia i bezpieczeństwa żywności,
  • Departament Generalny Zdrowia i ochrony konsumentów.


Więcej na temat kompetencji, zadań i organizacji Komisji Europejskiej przeczytać można na jej stronie internetowej http://ec.europa.eu/index_pl.htm

#KomisjaEuropejska #BHP

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy EUOSHA

#EU-OSHA #EUOSHA #EuropejskaAgencjaBezpieczeństwaiZdrowiawPracy

   EUOSHA to jedna z ponad czterdziestu agencji Unii Europejskiej, czyli organów powołanych przez Unię   w celu realizacji jej polityki w pewnym ściśle określonym zakresie. Bardzo ważnym powodem tworzenia agencji UE jest chęć decentralizacji działań w danym zakresie oraz integracja działań UE i rządów poszczególnych państw członkowskich.
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy nie jest więc organem kontrolnym ani prawodawczym, a raczej opiniotwórczym, promującym i koordynacyjnym.



Film na temat założeń działalności EUOSHA (żródło YOUTUBE).


     Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy prowadzi liczne kampanie informacyjne, promuje tematykę zdrowia i bezpieczeństwa w pracy, koordynuje badania naukowe, zbiera i udostępnia informacje dotyczące BHP. Zadania te realizuje także poprzez grupy doradcze, sieć ekspertów oraz tzw. krajowe punkty centralne w każdym państwie członkowskim, w krajach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz w krajach kandydujących.

    W Polsce zaszczytną rolę punktu centralnego EUOSHA pełni Centralny Instytut Ochrony Pracy, koordynując wdrażanie kampanii informacyjnych, czy powołując grupy ekspertów.

       Katowicki oddział OSPSBHP aktywnie bierze udział w kampaniach prowadzonych przez EUOSHA np. poprzez organizację konferencji "Stres - paraliżuje, czy mobilizuje" w ramach kampanii "Healthy Workplaces Manage Stres" więcej na ten temat  http://bhpkatowice.blogspot.com/p/stres.html





Więcej na temat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy na stronie https://osha.europa.eu/pl/front-page


Instytucje unijne w BHP.

         Bezpieczeństwo i higiena pracy, to nie tylko szkolenia, kontrole i środki ochrony, które znamy z naszej codziennej aktywności ale także liczne agencje, urzędy, komisje, et cetera....  Zajmują się min. podziałem środków, tworzeniem strategii i promocją bezpieczeństwa zawodowego. Jedne z nich są szeroko znane, inne nawet osobom dobrze zorientowanym w aspektach prawno - administracyjnych nie kojarzą się z tematyką BHP. W związku z powyższym postanowiłem zebrać informacje na ich temat w jednym miejscu i przedstawić na blogu w cyklu pod tytułem "Instytucje unijne w BHP".

#UEBHP