sobota, 26 lipca 2014

Minigaleria zdjęć z konferencji OSPSBHP w Druskiennikach 


Więcej zdjęć w zakładce Wyjazd na Litwę 2014.

czwartek, 24 lipca 2014

Konferencja OSPSBHP jako część Europejskiej Kampanii " Stres w pracy? Nie, dziękuję!"

Logo Europejskiej Kampanii "Healthy Workpalces Manage Stress" (z ang. "Zdrowe i Bezpieczne Miejsce Pracy, Radzenie sobie ze Stresem")  Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). Źródło: strona internetowa EU-OSHA.

      Konferencja "Stres - paraliżuje, czy mobilizuje?" której organizatorem jest Oddział Katowicki OSPSBHP jest ściśle związana z tematem Europejskiej Kampanii  "Healthy Workpalces Manage Stress" Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). 

          Głównym celem tej kampanii jest podniesienie czujności na stres i ryzyko psychologiczne w miejscu pracy oraz "zachęcenie pracodawców,  pracowników i ich przedstawicieli do prowadzenia współpracy w zakresie zarządzania tymi zagrożeniami". (źródło: "Przewodnik po Kampani").

        W poszczególnych Państwach Członkowskich UE kampania realizowana jest przez tzw.  krajowe punkty centralne EU-OSHA. W Polsce taką rolę pełni Centralny Instytut Ochrony Pracy, a sama kampania po przetłumaczeniu nosi tytuł "Stres w pracy? Nie, dziękuję!"

Poniżej przedstawiamy plan kampanii, za stroną  CIOP PIB :

Kwiecień
     Otwarcie kampanii, konferencja prasowa (7 kwietnia, Warszawa)
     Konferencja „Stres w pracy? Nie, dziękuję!” (10 kwietnia, Poznań)
     Seminarium „Stres w pracy” dla firm i osób indywidualnych zainteresowanych udziałem w kampanii (23 kwietnia, Warszawa)
     Ogłoszenie Konkursu Dobrych Praktyk

Maj
     Konferencja „Hałas i zagrożenia psychospołeczne w pracy nauczyciela” (22 maja, Goraj k. Czarnkowa)
     Drzwi otwarte w CIOP-PIB i placówkach Państwowej Inspekcji Pracy (Warszawa i miasta wojewódzkie)

Czerwiec
     Konferencja „Stres w pracy” (4 czerwca, Częstochowa, we współpracy z Politechniką Częstochowską)
     Konferencja „Wybrane zagrożenia w pracy nauczyciela” (12 czerwca, Czchów)

Wrzesień
     Seminarium nt. stresu w sektorze transportu (Muzeum Drogownictwa, Szczucin)
     Konferencja nt. stresu zawodowego (19 września, Starogard Gdański, we współpracy z POLPHARMA SA)
      
Październik
     Rozstrzygnięcie Konkursu Dobrych Praktyk
     Konferencja „Stres w pracy” (Wrocław, we współpracy z PIP)
     Drzwi otwarte w CIOP-PIB i placówkach Państwowej Inspekcji Pracy (Warszawa i miasta wojewódzkie)
Listopad
   Konferencja „Stres - paraliżuje, czy mobilizuje?” (20 listopada, Katowice, we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników Służb BHP, Oddział Katowice)

Logo Polskiej Edycji Kampanii "Stres w pracy? Nie, dziękuję!" Grafika pochodzi ze strony CIOP .

poniedziałek, 21 lipca 2014

Konferencja "Stres - paraliżuje, czy mobilizuje?"


Konferencja "Stres, paraliżuje, czy mobilizuje?" którą organizuje Oddział Katowicki Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP pod patronatem merytorycznym Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego odbędzie się w Katowicach 20 listopada 2014 r. przy ul. Mickiewicza 29.

                   Planowana tematyka:

  • Kultura organizacyjna a profilaktyka stresu – ocena ryzyka zawodowego w zakresie czynników stresogennych i ich wpływ na wypadki przy pracy.
  • Psychofizjologia stresu.
  • Pomiar czynników stresogennych
  • Strategie radzenia sobie ze stresem
  • Stres powypadkowy a powrót do pracy.

          Wydarzenie jest adresowane zarówno do członków OSPSBHP , jak również pracowników służb BHP nie zrzeszonych w Stowarzyszeniu, pracodawców, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych problematyką zapobiegania sytuacjom stresowym.



Serdecznie zapraszamy


Więcej informacji w zakładce Konferencja "Stres - paraliżuje, czy mobilizuje?"



środa, 2 lipca 2014

Wyjazd na Litwę

OSPSBHP Oddział Katowice informuje, że w dniach 10-13 lipca 2014 odbędzie się wyjazd studyjno - integracyjny do Republiki Litewskiej połączony z konferencją, której temat przewodni wpisuje się w kampanię informacyjną "Dobra komunikacja elementem bezpiecznej pracy". 

Więcej informacji nie tylko dla uczestników wyjazdu w zakładce Wyjazd na Litwę

Obrazek/grafika pochodzi ze strony http://www.druskienniki.pl/

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Cele KE w zakresie BHP na lata 2014-2020 - komentarz.

    Dokument ten jest podstawą do stworzenia narodowych planów czy strategii związanych z BHP i polityką społeczną krajów członkowski UE. Będzie miał odzwierciedlenie w zapisach powstających dyrektyw i innych aktów prawnych oraz bezpośrednich działań takich organów, jak Komisja europejska, Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy i innych o podobnych zadaniach. 
       Jest to w chwili obecnej propozycja, którą w dalszej kolejności zajmie się Parlament Europejski, Rada Ministrów UE, komitety: Regionów oraz Ekonomii i Spraw Socjalnych. Podstawowe zadanie omawianego dokumentu, to zapewnienie, że Unia Europejska będzie nadawać kierunek pracom w zakresie integracji przepisów prawnych oraz działań w zakresie BHP we wszystkich krajach członkowskich.




Budynek Komisji Europejskiej


     Europejski komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor powiedział na ten temat: 

„Odnawiamy dziś zobowiązanie Komisji do stałej poprawy warunków pracy w UE. Ludzie mają prawo do wykonywania pracy bez narażania swojego zdrowia i bezpieczeństwa na zagrożenia. Pomimo to w UE co roku dochodzi do ponad 3 milionów poważnych wypadków przy pracy, a 4 tys. pracowników traci w ten sposób życie. Wypadki i choroby związane z pracą zdarzają się we wszystkich sektorach i zawodach, niezależnie od tego, jaka to jest praca: za biurkiem, za kierownicą ciężarówki, w kopalni czy na budowie. Powodują one nie tylko cierpienia osobiste, lecz także wysokie koszty dla przedsiębiorstw i ogółu społeczeństwa. Nowe ramy strategiczne mają przyczynić się do podniesienia jakości zatrudnienia i poziomu zadowolenia z pracy przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności i wydajności europejskich przedsiębiorstw, zwłaszcza małych firm, a także zmniejszeniu wydatków ponoszonych przez systemy zabezpieczenia społecznego”.

Cele Komisji Europejskiej w zakresie BHP na lata 2014-2020

   

      W czasie, gdy w Katowicach wysłuchiwaliśmy wykładów na temat zagrożeń biologicznych w środowisku pracy, Komisja Europejska przedstawiła ramy strategiczne dotyczące BHP na lata 2014-2020. Określono w nich trzy główne wyzwania w dziedzinie zdrowia i higieny pracy:
  1.  Uzyskanie poprawy w zakresie wdrażania istniejących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza poprzez zwiększenie potencjału mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw do wprowadzania skutecznych i wydajnych strategii zapobiegania ryzyku;
  2. skuteczniejsze zapobieganie chorobom związanym z pracą poprzez zajęcie się nowymi i pojawiającymi się zagrożeniami, nie zaniedbując przy tym istniejących zagrożeń;
  3. uwzględnienie starzenia się europejskiej siły roboczej.
      Aby sprostać tym wyzwaniom, Komisja proponuje podjęcie działań zmierzających do realizacji następujących celów:
  • dalsza konsolidacja krajowych strategii na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy, na przykład poprzez koordynację polityki i wzajemne uczenie się;
  • udzielenie praktycznego wsparcia małym przedsiębiorstwom i mikroprzedsiębiorstwom, aby pomóc im w lepszym przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przedsiębiorstwa korzystałyby z pomocy technicznej i praktycznych narzędzi, takich jak interaktywne narzędzie online do oceny ryzyka(OiRA) – platforma internetowa udostępniająca sektorowe narzędzia do oceny ryzyka; 
  • poprawa w zakresie egzekwowania przepisów przez państwa członkowskie, na przykład poprzez ocenę wyników krajowych inspektoratów pracy;
  • uproszczenie istniejących przepisów, w stosownych przypadkach, aby usunąć zbędne obciążenia administracyjne, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i pracowników;
  • rozwiązanie problemów starzejącej się europejskiej siły roboczej i skuteczniejsze zapobieganie chorobom związanym z pracą, aby zwalczać istniejące i nowe zagrożenia, np. w sektorze nanomateriałów, technologii eko- i biotechnologii;
  • poprawa w zakresie gromadzenia danych statystycznych, aby dysponować lepszymi informacjami i rozwijać narzędzia monitorowania;
  • wzmocnienie koordynacji z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a także z partnerami, aby przyczynić się do ograniczenia występowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz przyczynić się do poprawy warunków pracy na całym świecie.
     Realizację tych działań mają umożliwiać następujące instrumenty: dialog społeczny, zwiększenie świadomości, egzekwowanie przepisów UE, synergia z innymi obszarami polityki (np. zdrowia publicznego, edukacji) oraz fundsze UE, takie jak Europejski Fundusz Społeczny i Program na rzecz zatrudnani i inwestycji społecznych.


      

środa, 11 czerwca 2014

Sprawozdanie ze spotkania OSPSBHP Oddział Katowice.

       W dniu 06.06.014. w budynku Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy przy ul. Bankowej 8 odbyło się kolejne spotkanie członków katowickiego oddziału OSPSBHP. Jego tematem były szkodliwe czynniki biologiczne w środowisku pracy. 
         Wykłady poprzedziło wystąpienie Pana Prezesa Feliksa Żogały, który omówił sprawy organizacyjne, min. dotyczące lipcowego wyjazdu na Litwę oraz propozycji ubezpieczenia. Kolejnymi punktami programu były zapoznanie z nowymi członkami stowarzyszenia oraz prezentacja bloga. Następnie na podium zaprosiliśmy już zaproszonych gości, aby przedstawili swoje prezentacje.
        Jako pierwsza głos zabrała Pani z firmy SGS Eko - Projekt której wystąpienie dotyczyło pomiarów czynników szkodliwych w powietrzu, w środowisku pracy. Z bardzo ciekawego wykładu mogliśmy się dowiedzieć między innymi o rodzajach zagrożeń, sposobach ich identyfikacji i pomiaru oraz o metodyce pracy laboratoryjnej z pobranymi próbkami. Cieszy fakt, iż nie była to tylko forma reklamy firmy SGS, ale faktycznie bardzo rzeczowa i merytoryczna prezentacja, podczas której przedstawiono odrobinę teorii, ale przede wszystkim bardzo dużo praktycznych informacji na temat pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy, związanych z nimi zagrożeń oraz sposobów oceny ryzyka zawodowego i sposobów ochrony.
    Po przerwie mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu Pani Ilony Leszczyńskiej - Biedroń z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach. Panią Ilonę wspierał dodatkowym komentarzem oraz odpowiadając na pytania Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Pan Grzegorz Hudzik. Omówiono bardzo rozległe zagadnienia, które dotyczyły głównie:
  • przedmiotu działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w tym dokładnie przedstawiono sposób przeprowadzania kontroli i jej zakres;
  • obowiązków pracodawcy oraz służ BHP wynikających z określonych aktów prawnych i dotyczących czynników szkodliwych w środowisku pracy;
  • zakłóć i zranień w podmiotach leczniczych oraz nowych obowiązków Państwowej Inspekcji Sanitarnej (prezentacja autorstwa Pani Renaty Cieślik - Tarkoty z WSSE w Katowicach)
  • procedur dotyczących zapewnienia higienicznych lub sterylnych warunków  na stanowiskach pracy, min. w służbie zdrowia.
        Podsumowując sprawozdanie chciałbym powiedzieć, że warto było poświęcić piątkowe przedpołudnie aby wziąć udział w spotkaniu OSPSBHP. W przyjaznej atmosferze mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę o czynnikach szkodliwych w środowisku pracy oraz zadać pytania przedstawicielom inspekcji sanitarnej oraz firmy dokonującej pomiarów na stanowiskach pracy. 
        Wkrótce więcej informacji zapraszam do komentowania :-)