czwartek, 8 października 2015

Monitory z wygiętym ekranem a BHP.


      W 2015 roku na rynku RTV zadomowiły się telewizory z zakrzywionymi ekranami, które mają zapewnić widzowi - potencjalnemu nabywcy - dodatkową frajdę z oglądania TV. Tak zwane Curved Displays wykorzystują technikę prezentacji obrazu znaną z kin IMAX, gdzie ogromne ekrany są dodatkowo wyginane, aby uzyskac efekt "otoczenia widza" i zapewnić większą głębie i realność wyświetlanego obrazu.     więcej na ten temat


       Idea wyświetlania filmów na wygiętym ekranie wynika ze znajomości właściwości ludzkiego oka, które dzięki temu, że nie jest płaskie, pozwala obserwować szerokie spektrum przestrzeni, nie tylko na wprost, ale również w pewnym zakresie po bokach. Natomiast podczas oglądania na dużym ekranie mogą pojawić się zniekształcenia kontrastu i koloru na jego krawędziach, czemu zapobiegać ma zakrzywienie ekranu w taki sposób, aby każdy jego punkt był oddalony od oka widza o taką samą odległość.         
        Nowoczesna technologia produkcji pozwoliła przenieść znany z kin IMAX efekt do naszych salonów,  ostatnio zakrzywione ekrany wkraczają także do naszych biur.
   Dzieje się to za sprawą monitorów z zakrzywioną matrycą. Pierwotnie miały być przeznaczone głównie dla graczy komputerowych czy grafików, którzy mieli docenić ich możliwości wyświetlania obrazu. Producenci twierdzą nawet, że profesjonalni gracze, którzy testowali ich ekrany uzyskiwali dzięki nim przewagę nad konkurencją, między innymi dzięki temu, że Curved Display mniej męczy wzrok. To bardzo ciekawa właściwość nowej linii monitorów zwłaszcza z punktu widzenia osób spędzających dużo czasu przed ekranem, a także dla behapowców. 
         Idąc śladem nowych technologii zastosowanych w monitorach postanowiłem opisać nowe trendy, z punktu widzenia nie tyle gracza, czy programisty, a właśnie pracownika służby BHP, który po pierwsze chce podsunąć pracodawcy optymalne rozwiązania w dziedzinie ochrony zdrowia jego pracowników, a po drugie chronić własny wzrok podczas pracy z komputerem.

Do opisania powyższych zagadnień wybrałem monitor dobrej jakości i stosunkowo niedrogi - Samsung S27D590C to sprzęt, którego opisy i testy można bez trudu znaleźć w sieci, jest także dość popularny ze względu na przystępną cenę. Ja miałem okazję przyjrzeć mu się bliżej podczas wizyty w jednym ze sklepów branżowych. Trzeba przyznać, że wyświetlany obraz zrobi dobre wrażenie, może nie "wgniata w fotel" jak w przypadku 60 calowych "kuzynów", ale ma też troszeczkę inne zadanie. Aby mu sprostać ekran jest dużo mniejszy, a także mniej wygięty. Do sklepu udałem się po wcześniejszym przeczytaniu kilku artykułów branżowych i dzięki temu mniej więcej wiedziałem, na co zwrócić uwagę podczas oglądania sprzętu "na żywo". Istotnym plusem tego urządzenia jest redukcja odbić światła, którą zapewnia matowa matryca, jej wygięcie dodatkowo poprawia ten efekt. W sklepie nie było możliwości sprawdzić jak monitor wygląda w świetle dziennym, natomiast odnioslem wrażenie, że lepiej niż tradycyjny ekran pozwala skupić się na wyświetlanym obrazie. Być może to tylko dlatego, że jest szeroki i zasłania swoim "ciałem" cały świat, ja jednak myślę, że wygięcie też odgrywa tutaj swoją rolę gdyż daje wrażenie wyświetlania obrazu dookoła głowy. profesjonalny test monitora - spidersweb.pl monitor review (english) - digitaltrends.com
     Nie udało mi się osobiście potwierdzić, czy  wygięcie ekranu zapewnia mniejsze zmęczenie przy długotrwałej pracy z monitorem, zdaję się więc na zdanie autorów przytoczonych powyżej artykułów, którzy chwalą tą właściwość. W opisywanym sprzęcie zastosowano jeszcze dwie ciekawe nowinki technologiczne: Eye Saver Mode - system relaksacji oczu, oraz Flicker Free - ograniczenie poziomu migotania.


    Eye Saver Mode to nowy system w monitorach Samsung, który po włączeniu ustawia wszystkie parametry wyświetlanego obrazu w taki sposób, aby zaewnić odpoczynek oczom urzytkownika. Jak zapewnia producent, ESM pozwala uniknąć kłopotów z zasypianiem powodowanych przez nadmiar niebieskiego światła emitowany przez tradycyjne ekrany i szkodliwy w porze nocnej. Więcej na temat światła niebieskiego można znaleźć dzięki "wujkowi google", ja przy okazji omawiania tego zagadnienia wspomnę jeszcze tylko o  certyfikacie “Low Blue Light Content”, który nadawany jest przez firmę TÜV Rheinland produktom, które spełniają wymagania w zakresie bezpieczeństwa foto-biologicznego.
       Podsumowując należy powiedzieć, że wygięty ekran jest czymś więcej niż tylko "fajnym bajerem". Cieszy fakt iż w monitorach można spotkać coraz więcej rozwiązań mających poprawić nie tylko jakośc obrazu ale też zmniejszyć negatywny wpływ na zdrowie długiej pracy przed komputerem.

Wkrótce przedstawie kolejne monitory i ciekawe rozwiązania technologiczne. Zapraszam do "lajkowania" i komentowania postów.

Zobacz także:  http://bhpkatowice.blogspot.com/2014/05/inteligentny-monitor.html
                       http://bhpkatowice.blogspot.com/2014/04/jak-siedziec-przy-biurku-w-pozycji.html









środa, 23 września 2015

Prezentacja na temat: "Skierowania na badania lekarskie".

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją kolegi Stefana Jastrzębskiego na temat skierowań na badania lekarskie, którą podzielił się podczas szkolenia wyjazdowego w Szczyrku IX.2015 r.


















Autor prezentacji Stefan Jastrzębski MZUIK Gliwice.

Sprawozdanie z seminarium wyjazdowego 18 – 19 września 2015 r.



            Zgodnie z tradycją naszego stowarzyszenia w tym roku spędziliśmy dwa dni w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Beskidek” w Szczyrku, gdzie odbyło się spotkanie wyjazdowe naszego oddziału.
Zgromadzeni w 40 osobowej grupie uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach przygotowanych przez prelegentów. Pierwszy wykład poprowadził Andrzej Pakura – Dyrektor Biura BHP Kompanii Węglowej S.A. w którym przedstawił strukturę i specyfikę pracy w górnictwie oraz konkretne rozwiązania w kierunku poprawy warunków pracy w tym zmniejszenia ilości wypadków przy pracy. Na uwagę zasługuje fakt, że był to pierwszy kontakt członków stowarzyszenia z pracownikami tej branży i to w regionie „stojącym” na węglu. Zatem z wielką przyjemnością witamy wśród członków stowarzyszenia kolegów z branży górniczej. Kolejny wykład miałem przyjemność wygłosić osobiście. W czasie wystąpienia przedstawiłem praktyczne podejście do ostatnich zmian
w skierowaniach na badania lekarskie.
Dosłownym „gwoździem programu” był wykład nadinspektora Waldemara Wachury – Kierownika Oddziału PIP w Gliwicach, który w sposób przejrzysty i praktyczny przedstawił zagadnienia związane z maszynami użytkowanymi w zakładach pracy. Problematyka dotyczyła wymagań i właściwego podejścia do maszyn starych, modernizowanych, budowanych we własnym zakresie oraz maszyn nowych. W czasie wykładu prelegent przedstawił wiele przykładów i praktycznych rozwiązań oraz skutków (niestety często tragicznych) braku lub złej oceny zagrożeń użytkowanych maszyn. Uczestnicy szkolenia bardzo aktywnie uczestniczyli w prelekcji dzieląc się doświadczeniami z własnej praktyki oraz otrzymali wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania.   

            Spotkanie zakończyło się w sobotnie popołudnie, jak sądzę każdy wyjechał ze sporą porcją wiedzy, J



                                                                                         Stefan Jastrzębski

czwartek, 10 września 2015

BHP w call center. Cz. 1 hałas

       BHP najczęściej pojawia się na czołówkach głównych serwisów internetowych przy okazji wypadków śmiertelnych na dużych budowach. Stosunkowo rzadko portale zajmują się prewencją i informacją o zdrowym środowisku pracy. Niedawno jednak natknąłem się na artykuł w Interia.pl zatytułowany "Pracownicy call center" (proszę "kliknąć", aby przeczytać), w którym sporo miejsca poświęcono problemowi hałasu w pracy telemarketerów. Dość lekki i mało fachowy  tekst wydaje się być napisany na zlecenie firmy produkującej sufity podwieszane, niestety nie wyjaśniono w jaki sposób mogą one obniżyć poziom hałasu w open space'ach zlokalizowanych  na jednej kondygnacji.  Takie pobieżne potraktowanie tematu przez Interię zainspirowało mnie do podjęcia próby omówienia zagadnień BHP w call center. Oto efekt mojej dociekliwości.
   
źródło:http://pl.123rf.com/
       Najbardziej istotne informacje które można "wyłowić" z tekstu "Pracownicy call center" to z pewnością wyniki badań przeprowadzonych przez CIOP PIB, a może raczej wynikająca z nich konkluzja, że poziom hałasu mierzonego na stanowisku pracy telemarketera w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy może sięgnąć 85 dB. Jak wynika z tekstu badania przeprowadzono zaledwie na 27 stanowiskach pracy a podany poziom 85 dB zmierzono na 10 procentach z nich (czyli prawdopodobnie na trzech), co można by uznać za wynik niezły, gdyby nie fakt, że błędnie podano poziom 80 dB, jako dopuszczalny na tym stanowisku pracy. W istocie jak wynika z  Polskiej Normy PN-N-01307:1994, w której podane są dopuszczalne poziomy hałasu ze względu na możliwość realizacji przez pracowników podstawowych zadań na wybranych typach stanowisk (wg kryterium uciążliwości) dopuszczalny równoważny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy w biurach obsługi klienta wynosi 65 dB.  Natomiast podany poziom 80 dB jest wartością graniczną po przekroczeniu której w dłuższej perspektywie czasu jest możliwe uszkodzenie narządu słuchu - więcej informacji na ten temat można znaleźć w poradniku Minimalizowanie ryzyka uszkodzenia słuchu w miejscu pracy
        Kolejny tekst na temat hałasu w biurze znajdujemy na stronie bankier.pl w archiwalnym artykule "Open space nie musi być uciążliwy", gdzie jako sposób na obniżenie poziomu hałasu w tego typu biurach podano zamontowanie specjalistycznych sufitów oraz wykładzin podłogowych i obić ścian. Cieszy nieco wyższa merytorycznie wartość przekazu, a na uwagę zasługuje informacja, że firma, która reklamowana jest w omawianym tekście informuje, że jej technologia pozwala na obniżenie hałasu o 7 do 10 dB. To by znaczyło że poziom hałasu na stanowisku telemarketera możemy obniżyć z maksymalnych zanotowanych wartości 80 dB do 70dB czyli wciąż o 5 dB więcej niż poziom dopuszczalny.

żródło:http://pl.123rf.com/

    Już prawie bylibyśmy w domu, gdzyby nie fakt, że telemarketerzy często pracują w słuchawkach i w związku z tym należało by zmierzyć poziom hałasu, jaki rzeczywiście dociera do ich narządu słuchu, a nie tylko i wyłącznie notowany na stanowisku pracy. Metodologię pomiaru poziomu hałasu przedstawiono dokładnie w przytoczonym wcześniej poradniku Minimalizowanie ryzyka uszkodzeń słuchu, jednak złożoność procesu obliczenioweo oraz konieczność zastosowania specjalistycznego urżądzenia pomiarowego sprawia, że jest to zadanie dla specjalistycznych laboratariów pomiarowych.  Poniżej skrucony opis metodologii więcej w poradniku.
"Specjalne procedury pomiarowe są wymagane w przypadku oceny narażenia na hałas pod słuchawkami (dotyczy to np. sekretarek, telefonistek, pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego) lub pod hełmami (np. hełmami pilotów i motocyklistów). W tego typu sytuacjach, gdy źródła hałasu znajdują się w pobliżu ucha, pomiary w kanale słuchowym mogą być przeprowadzone z zastosowaniem techniki mikrofonu umieszczonego w kanale usznym (techniki MIRE) lub z manekina akustycznego, zgodnie z normami odpowiednio PN-EN ISO 11904-1:2008 [20] lub PN-EN ISO 11904-2:2009 .
    Przed przystąpieniem do pomiarów przeprowadza się analizę warunków pracy, w tym ustala źródła hałasu i zakres czynności w narażeniu na hałas, identyfikuje grupy stanowisk pracy o jednorodnej ekspozycji na hałas (jeśli to istotne) oraz przyjmuje odpowiednią strategię pomiarową. Zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 9612:2009 do wyboru są trzy strategie pomiarowe: – 1. strategia – pomiarów z podziałem na czynności (task-based measurement), – 2. strategia – pomiarów stanowiskowych (job-based measurement), – 3. strategia – pomiarów całodziennych (full-day measurement) ".

     Podsumowując, chciałbym powiedzieć, że niemal każdy tekst dotyczący BHP w mediach mainstreamowych może się przyczynić do podniesienia świadomości na temat zdrowej i bezpiecznej pracy. Należy jednak pamiętać, że najczęściej nie został napisany przez specjalistów z danej dziedziny i jako źródło wiedzy specjalistycznej raczej nie należy go traktować. Co do poziomu hałasu w call center to oczywiście wynik pomiaru mieszczący się w zakresie 66-79 dB, a nawet dochodzący do 85 dB nie powinien wywołać uszkodzenia narządu słuchu u pracowników, ale z pewnością wpłynie negatywnie na komfort pracy i możliwość wywiązania się z  trudnych obowiązków telemarketera.

Masz inne zdanie? Pracujesz lub pracowałeś w call center? Prowadzisz szkolenia dla telemarketerów - zabierz głos w dyskusji i dodaj komentarz.

czwartek, 25 czerwca 2015

Sprawozdanie ze spotkania otwartego OSPSBHP Katowice

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem ze spotkania otwartego OSPSBHP Katowice którego autorem jest Pan Ryszard Bryła. Ukaże się ono w najbliższym numerze Promotra BHP, a w tej chwili jest dostępne na stronie http://promotor.elamed.pl/material%5B25711%5D
Cytuję fragment artykułu:
"19 czerwca br. uczestniczyliśmy w seminarium, zorganizowanym przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Katowicach.
Miało ono miejsce w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy.
W trakcie spotkania wygłoszono dwa referaty, po których rozgorzała ożywiona dyskusja. Pierwszy z nich przedstawiła dr n. med. Violetta Socholik, która jest specjalistą z zakresu medycyny pracy. Temat jej prelekcji brzmiał „Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących skierowań na badania lekarskie”.(...)
Drugi referat, w trakcie spotkania, przedstawił nadinspektor Zbigniew Latacz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Temat prelekcji brzmiał „Wypadki przy pracy, a badania lekarskie – interpretacja przepisów, przykłady wypadków, orzecznictwo”."

środa, 24 czerwca 2015

Szkolenie 19.06.2015 r. - materiały

Witam serdecznie :)

Bardzo dziękujemy Państwu za przybycie na szkolenie zorganizowane przez nasz oddział w ubiegłym tygodniu! Chyba nie spodziewaliśmy się aż tak wielu uczestników, a było nas ponad 200 osób :)

Obiecałam Państwu materiały z wykładu dotyczącego badań lekarskich i wypadków przy pracy. Członkowie naszego oddziału już otrzymali je drogą mailową, natomiast do zaproszonych uczestników spoza stowarzyszenia prześlę je w najbliższych dniach. Na spotkanie dotarło także kilkanaście osób, które nie zgłosiły wcześniej swojego udziału i niestety nie mam do Państwa żadnego kontaktu. Bardzo proszę te osoby o maila na adres sekretarz@stowarzyszeniebhp-katowice.pl abym mogła przesłać materiały.

Myślę, że to nie były ostatnie "drzwi otwarte" w OSPSBHP Oddział Katowice :) A niezależnie od takich spotkań serdecznie zapraszam do wstąpienia w nasze szeregi!

Beata Kaczmarek


wtorek, 9 czerwca 2015

Zaproszenie na szkolenie.


ZAPROSZENIE


Zarząd Oddziału Katowice Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP zaprasza pracowników służby BHP na seminarium organizowane 19 czerwca 2015 r.

Szkolenie będzie obejmować dwa tematy:
  • Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących skierowań na badania lekarskie – zajęcia poprowadzi przedstawiciel Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu,
  • Wypadki przy pracy a badania lekarskie – interpretacja przepisów, przykłady wypadków, orzecznictwo – ten blok poprowadzi Pan nadinsp. Zbigniew Latacz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach,
  • Przedstawimy także informacje o działalności i sposobie funkcjonowania Oddziału Katowice OSPSBHP.
Rozpoczęcie spotkania o godz. 8.30., zakończenie około godziny 13.00. Prosimy
o punktualne przybycie.

Spotkanie odbędzie się w budynku Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy
w Katowicach, przy ul. Bankowej 8 (duża aula, parter).
Udział w seminarium jest nieodpłatny. Prosimy jedynie o przesłanie mailem zgłoszenia udziału.


Zaproszenie plik doc                                                                                                     Zaproszenie plik pdf