środa, 23 września 2015

Prezentacja na temat: "Skierowania na badania lekarskie".

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją kolegi Stefana Jastrzębskiego na temat skierowań na badania lekarskie, którą podzielił się podczas szkolenia wyjazdowego w Szczyrku IX.2015 r.


















Autor prezentacji Stefan Jastrzębski MZUIK Gliwice.

Sprawozdanie z seminarium wyjazdowego 18 – 19 września 2015 r.



            Zgodnie z tradycją naszego stowarzyszenia w tym roku spędziliśmy dwa dni w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Beskidek” w Szczyrku, gdzie odbyło się spotkanie wyjazdowe naszego oddziału.
Zgromadzeni w 40 osobowej grupie uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach przygotowanych przez prelegentów. Pierwszy wykład poprowadził Andrzej Pakura – Dyrektor Biura BHP Kompanii Węglowej S.A. w którym przedstawił strukturę i specyfikę pracy w górnictwie oraz konkretne rozwiązania w kierunku poprawy warunków pracy w tym zmniejszenia ilości wypadków przy pracy. Na uwagę zasługuje fakt, że był to pierwszy kontakt członków stowarzyszenia z pracownikami tej branży i to w regionie „stojącym” na węglu. Zatem z wielką przyjemnością witamy wśród członków stowarzyszenia kolegów z branży górniczej. Kolejny wykład miałem przyjemność wygłosić osobiście. W czasie wystąpienia przedstawiłem praktyczne podejście do ostatnich zmian
w skierowaniach na badania lekarskie.
Dosłownym „gwoździem programu” był wykład nadinspektora Waldemara Wachury – Kierownika Oddziału PIP w Gliwicach, który w sposób przejrzysty i praktyczny przedstawił zagadnienia związane z maszynami użytkowanymi w zakładach pracy. Problematyka dotyczyła wymagań i właściwego podejścia do maszyn starych, modernizowanych, budowanych we własnym zakresie oraz maszyn nowych. W czasie wykładu prelegent przedstawił wiele przykładów i praktycznych rozwiązań oraz skutków (niestety często tragicznych) braku lub złej oceny zagrożeń użytkowanych maszyn. Uczestnicy szkolenia bardzo aktywnie uczestniczyli w prelekcji dzieląc się doświadczeniami z własnej praktyki oraz otrzymali wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania.   

            Spotkanie zakończyło się w sobotnie popołudnie, jak sądzę każdy wyjechał ze sporą porcją wiedzy, J



                                                                                         Stefan Jastrzębski

czwartek, 10 września 2015

BHP w call center. Cz. 1 hałas

       BHP najczęściej pojawia się na czołówkach głównych serwisów internetowych przy okazji wypadków śmiertelnych na dużych budowach. Stosunkowo rzadko portale zajmują się prewencją i informacją o zdrowym środowisku pracy. Niedawno jednak natknąłem się na artykuł w Interia.pl zatytułowany "Pracownicy call center" (proszę "kliknąć", aby przeczytać), w którym sporo miejsca poświęcono problemowi hałasu w pracy telemarketerów. Dość lekki i mało fachowy  tekst wydaje się być napisany na zlecenie firmy produkującej sufity podwieszane, niestety nie wyjaśniono w jaki sposób mogą one obniżyć poziom hałasu w open space'ach zlokalizowanych  na jednej kondygnacji.  Takie pobieżne potraktowanie tematu przez Interię zainspirowało mnie do podjęcia próby omówienia zagadnień BHP w call center. Oto efekt mojej dociekliwości.
   
źródło:http://pl.123rf.com/
       Najbardziej istotne informacje które można "wyłowić" z tekstu "Pracownicy call center" to z pewnością wyniki badań przeprowadzonych przez CIOP PIB, a może raczej wynikająca z nich konkluzja, że poziom hałasu mierzonego na stanowisku pracy telemarketera w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy może sięgnąć 85 dB. Jak wynika z tekstu badania przeprowadzono zaledwie na 27 stanowiskach pracy a podany poziom 85 dB zmierzono na 10 procentach z nich (czyli prawdopodobnie na trzech), co można by uznać za wynik niezły, gdyby nie fakt, że błędnie podano poziom 80 dB, jako dopuszczalny na tym stanowisku pracy. W istocie jak wynika z  Polskiej Normy PN-N-01307:1994, w której podane są dopuszczalne poziomy hałasu ze względu na możliwość realizacji przez pracowników podstawowych zadań na wybranych typach stanowisk (wg kryterium uciążliwości) dopuszczalny równoważny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy w biurach obsługi klienta wynosi 65 dB.  Natomiast podany poziom 80 dB jest wartością graniczną po przekroczeniu której w dłuższej perspektywie czasu jest możliwe uszkodzenie narządu słuchu - więcej informacji na ten temat można znaleźć w poradniku Minimalizowanie ryzyka uszkodzenia słuchu w miejscu pracy
        Kolejny tekst na temat hałasu w biurze znajdujemy na stronie bankier.pl w archiwalnym artykule "Open space nie musi być uciążliwy", gdzie jako sposób na obniżenie poziomu hałasu w tego typu biurach podano zamontowanie specjalistycznych sufitów oraz wykładzin podłogowych i obić ścian. Cieszy nieco wyższa merytorycznie wartość przekazu, a na uwagę zasługuje informacja, że firma, która reklamowana jest w omawianym tekście informuje, że jej technologia pozwala na obniżenie hałasu o 7 do 10 dB. To by znaczyło że poziom hałasu na stanowisku telemarketera możemy obniżyć z maksymalnych zanotowanych wartości 80 dB do 70dB czyli wciąż o 5 dB więcej niż poziom dopuszczalny.

żródło:http://pl.123rf.com/

    Już prawie bylibyśmy w domu, gdzyby nie fakt, że telemarketerzy często pracują w słuchawkach i w związku z tym należało by zmierzyć poziom hałasu, jaki rzeczywiście dociera do ich narządu słuchu, a nie tylko i wyłącznie notowany na stanowisku pracy. Metodologię pomiaru poziomu hałasu przedstawiono dokładnie w przytoczonym wcześniej poradniku Minimalizowanie ryzyka uszkodzeń słuchu, jednak złożoność procesu obliczenioweo oraz konieczność zastosowania specjalistycznego urżądzenia pomiarowego sprawia, że jest to zadanie dla specjalistycznych laboratariów pomiarowych.  Poniżej skrucony opis metodologii więcej w poradniku.
"Specjalne procedury pomiarowe są wymagane w przypadku oceny narażenia na hałas pod słuchawkami (dotyczy to np. sekretarek, telefonistek, pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego) lub pod hełmami (np. hełmami pilotów i motocyklistów). W tego typu sytuacjach, gdy źródła hałasu znajdują się w pobliżu ucha, pomiary w kanale słuchowym mogą być przeprowadzone z zastosowaniem techniki mikrofonu umieszczonego w kanale usznym (techniki MIRE) lub z manekina akustycznego, zgodnie z normami odpowiednio PN-EN ISO 11904-1:2008 [20] lub PN-EN ISO 11904-2:2009 .
    Przed przystąpieniem do pomiarów przeprowadza się analizę warunków pracy, w tym ustala źródła hałasu i zakres czynności w narażeniu na hałas, identyfikuje grupy stanowisk pracy o jednorodnej ekspozycji na hałas (jeśli to istotne) oraz przyjmuje odpowiednią strategię pomiarową. Zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 9612:2009 do wyboru są trzy strategie pomiarowe: – 1. strategia – pomiarów z podziałem na czynności (task-based measurement), – 2. strategia – pomiarów stanowiskowych (job-based measurement), – 3. strategia – pomiarów całodziennych (full-day measurement) ".

     Podsumowując, chciałbym powiedzieć, że niemal każdy tekst dotyczący BHP w mediach mainstreamowych może się przyczynić do podniesienia świadomości na temat zdrowej i bezpiecznej pracy. Należy jednak pamiętać, że najczęściej nie został napisany przez specjalistów z danej dziedziny i jako źródło wiedzy specjalistycznej raczej nie należy go traktować. Co do poziomu hałasu w call center to oczywiście wynik pomiaru mieszczący się w zakresie 66-79 dB, a nawet dochodzący do 85 dB nie powinien wywołać uszkodzenia narządu słuchu u pracowników, ale z pewnością wpłynie negatywnie na komfort pracy i możliwość wywiązania się z  trudnych obowiązków telemarketera.

Masz inne zdanie? Pracujesz lub pracowałeś w call center? Prowadzisz szkolenia dla telemarketerów - zabierz głos w dyskusji i dodaj komentarz.

czwartek, 25 czerwca 2015

Sprawozdanie ze spotkania otwartego OSPSBHP Katowice

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem ze spotkania otwartego OSPSBHP Katowice którego autorem jest Pan Ryszard Bryła. Ukaże się ono w najbliższym numerze Promotra BHP, a w tej chwili jest dostępne na stronie http://promotor.elamed.pl/material%5B25711%5D
Cytuję fragment artykułu:
"19 czerwca br. uczestniczyliśmy w seminarium, zorganizowanym przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Katowicach.
Miało ono miejsce w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy.
W trakcie spotkania wygłoszono dwa referaty, po których rozgorzała ożywiona dyskusja. Pierwszy z nich przedstawiła dr n. med. Violetta Socholik, która jest specjalistą z zakresu medycyny pracy. Temat jej prelekcji brzmiał „Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących skierowań na badania lekarskie”.(...)
Drugi referat, w trakcie spotkania, przedstawił nadinspektor Zbigniew Latacz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Temat prelekcji brzmiał „Wypadki przy pracy, a badania lekarskie – interpretacja przepisów, przykłady wypadków, orzecznictwo”."

środa, 24 czerwca 2015

Szkolenie 19.06.2015 r. - materiały

Witam serdecznie :)

Bardzo dziękujemy Państwu za przybycie na szkolenie zorganizowane przez nasz oddział w ubiegłym tygodniu! Chyba nie spodziewaliśmy się aż tak wielu uczestników, a było nas ponad 200 osób :)

Obiecałam Państwu materiały z wykładu dotyczącego badań lekarskich i wypadków przy pracy. Członkowie naszego oddziału już otrzymali je drogą mailową, natomiast do zaproszonych uczestników spoza stowarzyszenia prześlę je w najbliższych dniach. Na spotkanie dotarło także kilkanaście osób, które nie zgłosiły wcześniej swojego udziału i niestety nie mam do Państwa żadnego kontaktu. Bardzo proszę te osoby o maila na adres sekretarz@stowarzyszeniebhp-katowice.pl abym mogła przesłać materiały.

Myślę, że to nie były ostatnie "drzwi otwarte" w OSPSBHP Oddział Katowice :) A niezależnie od takich spotkań serdecznie zapraszam do wstąpienia w nasze szeregi!

Beata Kaczmarek


wtorek, 9 czerwca 2015

Zaproszenie na szkolenie.


ZAPROSZENIE


Zarząd Oddziału Katowice Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP zaprasza pracowników służby BHP na seminarium organizowane 19 czerwca 2015 r.

Szkolenie będzie obejmować dwa tematy:
  • Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących skierowań na badania lekarskie – zajęcia poprowadzi przedstawiciel Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu,
  • Wypadki przy pracy a badania lekarskie – interpretacja przepisów, przykłady wypadków, orzecznictwo – ten blok poprowadzi Pan nadinsp. Zbigniew Latacz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach,
  • Przedstawimy także informacje o działalności i sposobie funkcjonowania Oddziału Katowice OSPSBHP.
Rozpoczęcie spotkania o godz. 8.30., zakończenie około godziny 13.00. Prosimy
o punktualne przybycie.

Spotkanie odbędzie się w budynku Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy
w Katowicach, przy ul. Bankowej 8 (duża aula, parter).
Udział w seminarium jest nieodpłatny. Prosimy jedynie o przesłanie mailem zgłoszenia udziału.


Zaproszenie plik doc                                                                                                     Zaproszenie plik pdf

sobota, 6 czerwca 2015

Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących kierowania pracowników na badania lekarskie.


W związku z ogłoszonym tematem czerwcowego spotkania OSPSBHP Oddział Katowice zapraszam do zapoznania się z obowiązującymi, w tej materii, aktami prawnymi.

Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Art. 229. [§ 1. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy;
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.]

<§ 1. Wstępnym badaniom lekarskim, z zastrzeżeniem § 11 , podlegają: 
1) osoby przyjmowane do pracy; 
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.> 
<§ 11 . Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby: 
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą; 
 2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. § 12 . Przepis § 11 pkt 2 stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.> 

§ 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

[§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.]

<§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.> 
<§ 4a. Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.> 

§ 5. Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających jest obowiązany zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:
1) po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami;
2) po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

§ 6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

 § 7. Pracodawca jest obowiązany przechowywać orzeczenia wydane na podstawie badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5.
§ 8. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi w drodze rozporządzenia
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich;
2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w Kodeksie pracy i w przepisach wydanych na jego podstawie;
3) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie;
4) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie.]

<§ 8. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia: 
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich, 
2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w niniejszej ustawie i w przepisach wydanych na jej podstawie, 
3) zakres informacji objętych skierowaniem na badania lekarskie i orzeczeniem lekarskim, a także wzory tych dokumentów, 
4) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie, 
5) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie – uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego przebiegu i kompleksowości badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie, a także informacji umożliwiających porównanie warunków pracy u pracodawcy oraz ochrony danych osobowych osób poddanych badaniom.>


Dz.U. 2015 poz. 457
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Proszę kliknąć wybraną stronę,
























































aby powiększyć.