czwartek, 25 czerwca 2015

Sprawozdanie ze spotkania otwartego OSPSBHP Katowice

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem ze spotkania otwartego OSPSBHP Katowice którego autorem jest Pan Ryszard Bryła. Ukaże się ono w najbliższym numerze Promotra BHP, a w tej chwili jest dostępne na stronie http://promotor.elamed.pl/material%5B25711%5D
Cytuję fragment artykułu:
"19 czerwca br. uczestniczyliśmy w seminarium, zorganizowanym przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Katowicach.
Miało ono miejsce w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy.
W trakcie spotkania wygłoszono dwa referaty, po których rozgorzała ożywiona dyskusja. Pierwszy z nich przedstawiła dr n. med. Violetta Socholik, która jest specjalistą z zakresu medycyny pracy. Temat jej prelekcji brzmiał „Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących skierowań na badania lekarskie”.(...)
Drugi referat, w trakcie spotkania, przedstawił nadinspektor Zbigniew Latacz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Temat prelekcji brzmiał „Wypadki przy pracy, a badania lekarskie – interpretacja przepisów, przykłady wypadków, orzecznictwo”."

środa, 24 czerwca 2015

Szkolenie 19.06.2015 r. - materiały

Witam serdecznie :)

Bardzo dziękujemy Państwu za przybycie na szkolenie zorganizowane przez nasz oddział w ubiegłym tygodniu! Chyba nie spodziewaliśmy się aż tak wielu uczestników, a było nas ponad 200 osób :)

Obiecałam Państwu materiały z wykładu dotyczącego badań lekarskich i wypadków przy pracy. Członkowie naszego oddziału już otrzymali je drogą mailową, natomiast do zaproszonych uczestników spoza stowarzyszenia prześlę je w najbliższych dniach. Na spotkanie dotarło także kilkanaście osób, które nie zgłosiły wcześniej swojego udziału i niestety nie mam do Państwa żadnego kontaktu. Bardzo proszę te osoby o maila na adres sekretarz@stowarzyszeniebhp-katowice.pl abym mogła przesłać materiały.

Myślę, że to nie były ostatnie "drzwi otwarte" w OSPSBHP Oddział Katowice :) A niezależnie od takich spotkań serdecznie zapraszam do wstąpienia w nasze szeregi!

Beata Kaczmarek


wtorek, 9 czerwca 2015

Zaproszenie na szkolenie.


ZAPROSZENIE


Zarząd Oddziału Katowice Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP zaprasza pracowników służby BHP na seminarium organizowane 19 czerwca 2015 r.

Szkolenie będzie obejmować dwa tematy:
  • Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących skierowań na badania lekarskie – zajęcia poprowadzi przedstawiciel Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu,
  • Wypadki przy pracy a badania lekarskie – interpretacja przepisów, przykłady wypadków, orzecznictwo – ten blok poprowadzi Pan nadinsp. Zbigniew Latacz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach,
  • Przedstawimy także informacje o działalności i sposobie funkcjonowania Oddziału Katowice OSPSBHP.
Rozpoczęcie spotkania o godz. 8.30., zakończenie około godziny 13.00. Prosimy
o punktualne przybycie.

Spotkanie odbędzie się w budynku Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy
w Katowicach, przy ul. Bankowej 8 (duża aula, parter).
Udział w seminarium jest nieodpłatny. Prosimy jedynie o przesłanie mailem zgłoszenia udziału.


Zaproszenie plik doc                                                                                                     Zaproszenie plik pdf

sobota, 6 czerwca 2015

Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących kierowania pracowników na badania lekarskie.


W związku z ogłoszonym tematem czerwcowego spotkania OSPSBHP Oddział Katowice zapraszam do zapoznania się z obowiązującymi, w tej materii, aktami prawnymi.

Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Art. 229. [§ 1. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy;
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.]

<§ 1. Wstępnym badaniom lekarskim, z zastrzeżeniem § 11 , podlegają: 
1) osoby przyjmowane do pracy; 
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.> 
<§ 11 . Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby: 
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą; 
 2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. § 12 . Przepis § 11 pkt 2 stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.> 

§ 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

[§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.]

<§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.> 
<§ 4a. Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.> 

§ 5. Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających jest obowiązany zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:
1) po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami;
2) po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

§ 6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

 § 7. Pracodawca jest obowiązany przechowywać orzeczenia wydane na podstawie badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5.
§ 8. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi w drodze rozporządzenia
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich;
2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w Kodeksie pracy i w przepisach wydanych na jego podstawie;
3) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie;
4) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie.]

<§ 8. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia: 
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich, 
2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w niniejszej ustawie i w przepisach wydanych na jej podstawie, 
3) zakres informacji objętych skierowaniem na badania lekarskie i orzeczeniem lekarskim, a także wzory tych dokumentów, 
4) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie, 
5) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie – uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego przebiegu i kompleksowości badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie, a także informacji umożliwiających porównanie warunków pracy u pracodawcy oraz ochrony danych osobowych osób poddanych badaniom.>


Dz.U. 2015 poz. 457
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Proszę kliknąć wybraną stronę,
























































aby powiększyć.




czwartek, 14 maja 2015

Pierwsze posiedzenie Zarządu Głównego OSPSBHP w nowym składzie.

Poniżej przedstawiamy informację przesłaną do oddziałów OSPSBHP przez Panią Prezes Elżbietę Bożejewicz dotyczącą posiedzenia ZG, które odbyło się 6 maja w Radomiu.   
   

    Informuję, że w dniu 6 maja 2015 r. w Radomiu, odbyło się pierwsze w nowym składzie posiedzenie Zarządu Głównego OSPSBHP. 
          Tematem posiedzenia było zaplanowanie i omówienie działań do końca roku 2015 z uwzględnieniem wcześniej zgłoszonych wniosków z oddziałów OSPSBHP. ZG podjął uchwały niezbędne do prowadzenia spraw organizacyjnych w OSPSBHP. Uchwały dotyczą między innymi finansowania kosztów udziału w posiedzeniach członków ZG, Rady Stowarzyszenia, Głównej Komisji Rewizyjnej. Stosownie do podjętych uchwał, podstawowe koszty udziału w posiedzeniach, tj. wynajem sali, koszty cateringu kawowego, koszty obiadu, finansowane będą ze składek ZG. Koszty ponoszone przez GKR, finansowane będą stosownie do wniosku przewodniczącego GKR. 
      Ponadto podjęto uchwałę w sprawie przedstawiciela w Radzie Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Rekomendowana będzie Elżbieta Bożejewicz, prezes Zarządu Głównego OSPSBHP. Podjęto także uchwałę w sprawie finansowania wyjazdu przedstawicieli ZG OSPSBHP na konferencje na Węgrzech i Słowacji.
         Uchwalono też plan pracy ZG OSPSBHP do końca roku 2015. W planie pracy znalazły się między innymi: opracowanie instrukcji wraz z formularzami pomocniczymi do prowadzenia spraw organizacyjnych i finansowych oddziałów OSPSBHP, w tym formularza pism i wizytówek, dostosowanie wcześniej opracowanej procedury dotyczącej ochrony danych osobowych, opracowanie planu finansowego, opracowanie materiału do konsultacji w zakresie powołania samorządu zawodowego. 
      Zaplanowano również szkolenie merytoryczne w zakresie prowadzenia spraw organizacyjnych i finansowych. Pierwsze szkolenie odbędzie się dla prezesów i skarbników oddziałów w dniu 3 września br. podczas posiedzenia Rady Stowarzyszenia w Iławie. Kontynuacja szkolenia nastąpi w dniu 11 grudnia, podczas spotkania przedświątecznego w Warszawie. Szkolenia dla członków oddziałowych komisji rewizyjnych zaplanowane są kompleksowo.
          Dodatkowo dla usprawnieni funkcjonowania oddziałów powołano księgową oraz pełnomocników ds. informatycznych OSPSBHP. W najbliższym czasie planuje się odświeżenie stron internetowych ZG i oddziałów OSPSBHP.

środa, 13 maja 2015

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy

          Informujemy, że trwa 43. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, którego organizatorem jest Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej. Celem tego konkursu jest inspirowanie do podejmowania działań oraz upowszechniania opracowań i rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy. Do udziału w konkursie mogą być zgłaszane rozwiązania i projekty które zostały opracowane lub wdrożone w ciągu ostatnich dwóch lat. Poniżej plakat zachęcający do udziału w konkursie przesłany przez CIOP:


Konkurs jest podzielony na trzy kategorie:

  • kategoria A – rozwiązania techniczne i technologiczne
  • kategoria B – prace naukowo-badawcze
  • kategoria C – przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne


Poniżej przedstawiamy pełen regulamin oraz karty zgłoszenia dostępne do pobrania do 27 maja 2015.

(kliknij aby pobrać w formacie pdf)

poniedziałek, 4 maja 2015

Sprawozdanie ze spotkania OSPSBHP Oddział Katowice.

Witam serdecznie.

W dniu 24.04.2015 r. w siedzibie WSZOP w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie członków OSPSBHP oddział Katowice. Przybyłym dziękujemy za udział, a dla nieobecnych pragnę przedstawić krótkie sprawozdanie z jak najbardziej owocnego i nader ciekawego spotkania.
Na wstępie jeszcze raz pragnę pogratulować Pani Beacie Kaczmarek sukcesu, jakim niewątpliwie jest wybór na Sekretarza Zarządu Głównego, oraz Pani Marioli Śrubarczyk - Cichowskiej i Halinie Grześkiewicz, które będą reprezentowały Główną Komisję Rewizyjną.

Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie sprawozdania Beaty Kaczmarek z prac trwającego dwa dni Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, który odbył się w Ostrowie Wielkopolskim (16-18 kwietnia 2015 r.). Z przedstawionej relacji wynika, że był to okres pracowity, obfitujący w szereg dyskusji i sporów dotyczących oceny pracy poprzedniego Zarządu oraz proceduralnych przepychanek zwolenników poprzedniego Prezesa Zarządu, jak i nowo wybranej Pani Prezes. Sam wynik głosowania wskazuje (nowa prezes wygrała 1 głosem, a w zasadzie biorąc pod uwagę, że wybrany kandydat powinien uzyskać minimum 50% + 1 głos z ważnych oddanych, których było 139 to nowa Pani Prezes matematycznie wygrała o 0,5 głosu), iż delegaci podzielili się na dwa obozy.
W drugim dniu prace trwały nad zmianami do Statutu (projekt przedstawiony na blogu).

Kolejny punktem naszego spotkania było szkolenie prowadzone przez Panią Beatę Kita z Centrum Fizykoterapii z Sosnowca. Tematem przewodnim szkolenia były zespoły bólowe kręgosłupa oraz ergonomia dla pracowników. W trakcie szkolenia poznaliśmy podstawowe pojęcia związane z kręgosłupem, tak ważnym elementem szkieletu człowieka. Poznaliśmy części z jakich składa się kręgosłup, jego funkcje w organizmie oraz mechanizm działania. Następnie dowiedzieliśmy się skąd bierze się ból kręgosłupa, jaki jest związek bólu kręgosłupa z wymuszoną pozycją ciała w trakcie pracy. Otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie czy promieniowanie bólu kręgosłupa ma wpływ na odczuwanie bólu głowy, bólu rwy kulszowej, rwy ramiennej, rwy udowej. W dalszej części wykładu Pani Beata wprowadziła nas w dziedzinę ergonomii pracy, a konkretnie w pozycje ergonomiczne w trakcie pracy. Poznaliśmy, jakie są pozycje ergonomiczne, skąd się wzięły, dlaczego jedna pozycja jest ergonomiczna, a inne nie. Najcenniejsza z tej części wykładu była odpowiedź na pytanie jak sobie i naszym pracownikom pomóc w kształtowaniu ergonomicznej pozycji ciała w trakcie pracy, aby uniknąć problemów związanych z zespołem bólu kręgosłupa. Ilość oklasków, jakie otrzymała Pani Beata, świadczy o wysokim poziomie merytorycznym treści przekazanej nam w trakcie wykładu, a mnogość pytań po zakończeniu świadczy o tym, że temat jest obszerny, ciekawy i zasługuje na dalsze wnikliwe analizy w naszych zakładach pracy.

Po krótkiej przerwie kawowej Pan Kazimierz Polak - Dyrektor Działu Technicznego firmy „Mateco Podesty Ruchome” Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach wprowadził nas w temat zasad BHP obowiązujących przy eksploatacji samojezdnych podestów ruchomych. Pierwszym etapem szkolenia było przedstawienie firmy „Mateco Podesty Ruchome” Sp. z o.o. lidera w technice dostępu do prac na wysokości. Dowiedzieliśmy się o historii międzynarodowej grupy „Mateco” (w skład, której wchodzi prezentowana firma) oraz historii polskiej spółki, która od ponad 16 lat jest prekursorem w rozpowszechnianiu techniki dostępu do prac na wysokości i liderem innowacyjności w dziedzinie bezpieczeństwa pracy przy zastosowaniu proponowanych urządzeń. Potwierdzeniem powyższych danych jest fakt, że firma jest certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Następnie Pan Dyrektor przedstawił pokrótce samojezdne podesty ruchome, sposoby ich wykorzystania oraz zasady ich obsługi. Zapewnił nas, że urządzenia firmy „Mateco” Sp. z o.o. spełniają wszelkie wymagania stawiane przez UDT i przepisy BHP. Niewątpliwym atutem w wyjaśnianiu zasad BHP przy pracach z wykorzystaniem samojezdnych podestów ruchomych był model podestu nożycowego. Ww. model posłużył do przedstawienia potencjalnych zagrożeń wynikających z niewłaściwego użytkowania urządzeń i nie stosowania zasad BHP. Kończąc, Pan Kazimierz Polak zaprosił naszych członków do siedziby firmy w celu praktycznego przedstawienia omawianych w trakcie szkolenia tematów.
Termin po wcześniejszym ustaleniu zostanie podany na stronie internetowej stowarzyszenia.

Autor sprawozdania:
Zbigniew Justyniarski