sobota, 6 czerwca 2015

Wątpliwości i pytania po zmianie przepisów dotyczących kierowania pracowników na badania lekarskie.


W związku z ogłoszonym tematem czerwcowego spotkania OSPSBHP Oddział Katowice zapraszam do zapoznania się z obowiązującymi, w tej materii, aktami prawnymi.

Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Art. 229. [§ 1. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy;
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.]

<§ 1. Wstępnym badaniom lekarskim, z zastrzeżeniem § 11 , podlegają: 
1) osoby przyjmowane do pracy; 
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.> 
<§ 11 . Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby: 
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą; 
 2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. § 12 . Przepis § 11 pkt 2 stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.> 

§ 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

[§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.]

<§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.> 
<§ 4a. Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.> 

§ 5. Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających jest obowiązany zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:
1) po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami;
2) po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

§ 6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

 § 7. Pracodawca jest obowiązany przechowywać orzeczenia wydane na podstawie badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5.
§ 8. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi w drodze rozporządzenia
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich;
2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w Kodeksie pracy i w przepisach wydanych na jego podstawie;
3) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie;
4) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie.]

<§ 8. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia: 
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich, 
2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w niniejszej ustawie i w przepisach wydanych na jej podstawie, 
3) zakres informacji objętych skierowaniem na badania lekarskie i orzeczeniem lekarskim, a także wzory tych dokumentów, 
4) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie, 
5) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie – uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego przebiegu i kompleksowości badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie, a także informacji umożliwiających porównanie warunków pracy u pracodawcy oraz ochrony danych osobowych osób poddanych badaniom.>


Dz.U. 2015 poz. 457
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Proszę kliknąć wybraną stronę,
























































aby powiększyć.




czwartek, 14 maja 2015

Pierwsze posiedzenie Zarządu Głównego OSPSBHP w nowym składzie.

Poniżej przedstawiamy informację przesłaną do oddziałów OSPSBHP przez Panią Prezes Elżbietę Bożejewicz dotyczącą posiedzenia ZG, które odbyło się 6 maja w Radomiu.   
   

    Informuję, że w dniu 6 maja 2015 r. w Radomiu, odbyło się pierwsze w nowym składzie posiedzenie Zarządu Głównego OSPSBHP. 
          Tematem posiedzenia było zaplanowanie i omówienie działań do końca roku 2015 z uwzględnieniem wcześniej zgłoszonych wniosków z oddziałów OSPSBHP. ZG podjął uchwały niezbędne do prowadzenia spraw organizacyjnych w OSPSBHP. Uchwały dotyczą między innymi finansowania kosztów udziału w posiedzeniach członków ZG, Rady Stowarzyszenia, Głównej Komisji Rewizyjnej. Stosownie do podjętych uchwał, podstawowe koszty udziału w posiedzeniach, tj. wynajem sali, koszty cateringu kawowego, koszty obiadu, finansowane będą ze składek ZG. Koszty ponoszone przez GKR, finansowane będą stosownie do wniosku przewodniczącego GKR. 
      Ponadto podjęto uchwałę w sprawie przedstawiciela w Radzie Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Rekomendowana będzie Elżbieta Bożejewicz, prezes Zarządu Głównego OSPSBHP. Podjęto także uchwałę w sprawie finansowania wyjazdu przedstawicieli ZG OSPSBHP na konferencje na Węgrzech i Słowacji.
         Uchwalono też plan pracy ZG OSPSBHP do końca roku 2015. W planie pracy znalazły się między innymi: opracowanie instrukcji wraz z formularzami pomocniczymi do prowadzenia spraw organizacyjnych i finansowych oddziałów OSPSBHP, w tym formularza pism i wizytówek, dostosowanie wcześniej opracowanej procedury dotyczącej ochrony danych osobowych, opracowanie planu finansowego, opracowanie materiału do konsultacji w zakresie powołania samorządu zawodowego. 
      Zaplanowano również szkolenie merytoryczne w zakresie prowadzenia spraw organizacyjnych i finansowych. Pierwsze szkolenie odbędzie się dla prezesów i skarbników oddziałów w dniu 3 września br. podczas posiedzenia Rady Stowarzyszenia w Iławie. Kontynuacja szkolenia nastąpi w dniu 11 grudnia, podczas spotkania przedświątecznego w Warszawie. Szkolenia dla członków oddziałowych komisji rewizyjnych zaplanowane są kompleksowo.
          Dodatkowo dla usprawnieni funkcjonowania oddziałów powołano księgową oraz pełnomocników ds. informatycznych OSPSBHP. W najbliższym czasie planuje się odświeżenie stron internetowych ZG i oddziałów OSPSBHP.

środa, 13 maja 2015

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy

          Informujemy, że trwa 43. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, którego organizatorem jest Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej. Celem tego konkursu jest inspirowanie do podejmowania działań oraz upowszechniania opracowań i rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy. Do udziału w konkursie mogą być zgłaszane rozwiązania i projekty które zostały opracowane lub wdrożone w ciągu ostatnich dwóch lat. Poniżej plakat zachęcający do udziału w konkursie przesłany przez CIOP:


Konkurs jest podzielony na trzy kategorie:

  • kategoria A – rozwiązania techniczne i technologiczne
  • kategoria B – prace naukowo-badawcze
  • kategoria C – przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne


Poniżej przedstawiamy pełen regulamin oraz karty zgłoszenia dostępne do pobrania do 27 maja 2015.

(kliknij aby pobrać w formacie pdf)

poniedziałek, 4 maja 2015

Sprawozdanie ze spotkania OSPSBHP Oddział Katowice.

Witam serdecznie.

W dniu 24.04.2015 r. w siedzibie WSZOP w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie członków OSPSBHP oddział Katowice. Przybyłym dziękujemy za udział, a dla nieobecnych pragnę przedstawić krótkie sprawozdanie z jak najbardziej owocnego i nader ciekawego spotkania.
Na wstępie jeszcze raz pragnę pogratulować Pani Beacie Kaczmarek sukcesu, jakim niewątpliwie jest wybór na Sekretarza Zarządu Głównego, oraz Pani Marioli Śrubarczyk - Cichowskiej i Halinie Grześkiewicz, które będą reprezentowały Główną Komisję Rewizyjną.

Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie sprawozdania Beaty Kaczmarek z prac trwającego dwa dni Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, który odbył się w Ostrowie Wielkopolskim (16-18 kwietnia 2015 r.). Z przedstawionej relacji wynika, że był to okres pracowity, obfitujący w szereg dyskusji i sporów dotyczących oceny pracy poprzedniego Zarządu oraz proceduralnych przepychanek zwolenników poprzedniego Prezesa Zarządu, jak i nowo wybranej Pani Prezes. Sam wynik głosowania wskazuje (nowa prezes wygrała 1 głosem, a w zasadzie biorąc pod uwagę, że wybrany kandydat powinien uzyskać minimum 50% + 1 głos z ważnych oddanych, których było 139 to nowa Pani Prezes matematycznie wygrała o 0,5 głosu), iż delegaci podzielili się na dwa obozy.
W drugim dniu prace trwały nad zmianami do Statutu (projekt przedstawiony na blogu).

Kolejny punktem naszego spotkania było szkolenie prowadzone przez Panią Beatę Kita z Centrum Fizykoterapii z Sosnowca. Tematem przewodnim szkolenia były zespoły bólowe kręgosłupa oraz ergonomia dla pracowników. W trakcie szkolenia poznaliśmy podstawowe pojęcia związane z kręgosłupem, tak ważnym elementem szkieletu człowieka. Poznaliśmy części z jakich składa się kręgosłup, jego funkcje w organizmie oraz mechanizm działania. Następnie dowiedzieliśmy się skąd bierze się ból kręgosłupa, jaki jest związek bólu kręgosłupa z wymuszoną pozycją ciała w trakcie pracy. Otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie czy promieniowanie bólu kręgosłupa ma wpływ na odczuwanie bólu głowy, bólu rwy kulszowej, rwy ramiennej, rwy udowej. W dalszej części wykładu Pani Beata wprowadziła nas w dziedzinę ergonomii pracy, a konkretnie w pozycje ergonomiczne w trakcie pracy. Poznaliśmy, jakie są pozycje ergonomiczne, skąd się wzięły, dlaczego jedna pozycja jest ergonomiczna, a inne nie. Najcenniejsza z tej części wykładu była odpowiedź na pytanie jak sobie i naszym pracownikom pomóc w kształtowaniu ergonomicznej pozycji ciała w trakcie pracy, aby uniknąć problemów związanych z zespołem bólu kręgosłupa. Ilość oklasków, jakie otrzymała Pani Beata, świadczy o wysokim poziomie merytorycznym treści przekazanej nam w trakcie wykładu, a mnogość pytań po zakończeniu świadczy o tym, że temat jest obszerny, ciekawy i zasługuje na dalsze wnikliwe analizy w naszych zakładach pracy.

Po krótkiej przerwie kawowej Pan Kazimierz Polak - Dyrektor Działu Technicznego firmy „Mateco Podesty Ruchome” Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach wprowadził nas w temat zasad BHP obowiązujących przy eksploatacji samojezdnych podestów ruchomych. Pierwszym etapem szkolenia było przedstawienie firmy „Mateco Podesty Ruchome” Sp. z o.o. lidera w technice dostępu do prac na wysokości. Dowiedzieliśmy się o historii międzynarodowej grupy „Mateco” (w skład, której wchodzi prezentowana firma) oraz historii polskiej spółki, która od ponad 16 lat jest prekursorem w rozpowszechnianiu techniki dostępu do prac na wysokości i liderem innowacyjności w dziedzinie bezpieczeństwa pracy przy zastosowaniu proponowanych urządzeń. Potwierdzeniem powyższych danych jest fakt, że firma jest certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Następnie Pan Dyrektor przedstawił pokrótce samojezdne podesty ruchome, sposoby ich wykorzystania oraz zasady ich obsługi. Zapewnił nas, że urządzenia firmy „Mateco” Sp. z o.o. spełniają wszelkie wymagania stawiane przez UDT i przepisy BHP. Niewątpliwym atutem w wyjaśnianiu zasad BHP przy pracach z wykorzystaniem samojezdnych podestów ruchomych był model podestu nożycowego. Ww. model posłużył do przedstawienia potencjalnych zagrożeń wynikających z niewłaściwego użytkowania urządzeń i nie stosowania zasad BHP. Kończąc, Pan Kazimierz Polak zaprosił naszych członków do siedziby firmy w celu praktycznego przedstawienia omawianych w trakcie szkolenia tematów.
Termin po wcześniejszym ustaleniu zostanie podany na stronie internetowej stowarzyszenia.

Autor sprawozdania:
Zbigniew Justyniarski

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Podsumowanie Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

         Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP odbył się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach 16-18 kwietnia 2015 roku. Wzięło w nim udział 141 delegatów spośród 152 uprawnionych.  Reprezentowali oni wszystkie 38 oddziałów terenowych według zasady, że za każdych piętnastu członków oddział może wystawić jednego delegata.

Poniżej przedstawiam porządek obrad Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego OSPSBHP, (proszę kliknąć na stronę, aby powiększyć).


 


    Najważniejsze głosowanie dotyczyło oczywiście wyboru prezesa stowarzyszenia, ponadto wybrano członków Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego. Już od pewnego czasu było wiadomo, że o najważniejszą funkcję w OSPSBHP będą ubiegać się dotychczasowy prezes Marek Nościusz oraz Elżbieta Bożejewicz prezes oddziału OSPSBHP w Olsztynie.  Ostatecznie oddano 139 ważnych głosów - Marek Nościusz uzyskał 69, a Elżbieta Bożejewicz 70 i tym samym została wybrana Prezesem Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
Ponadto wybrano następujących członków zarządu:
Krzysztof Babka, Waldemar Dudek, Lidia Jarmułowicz, Beata Kaczmarek, Piotr Kaczmarek, Marek Nościusz, Andrzej Nowak, Grzegorz Szałas, Urszula Tomska, Józef Witczak. 

      Serdeczne gratulacje dla nowej Pani Prezes i pozostałych członków władz OSPSBHP, a w szczególności dla naszych koleżanek z oddziału Katowice: Beaty Kaczmarek, która w nowo wybranym zarządzie będzie pełniła funkcję sekretarza oraz Marioli Śrubarczyk - Cichowskiej i Haliny Grześkiewicz które będą nas reprezentować w Głównej Komisji Rewizyjnej.

       W kolejnym dniu delegaci zajęli się pracą nad zmianami w Statucie OSPSBHP. Do projektu, (który prezentowałem wcześniej na blogu) zgłoszono wiele uwag i wniosków, nie będę dokładnie opisywał czego dotyczyły, ale pozwolę sobie zaczekać na końcowy tekst i  kiedy tylko go otrzymam przedstawię Państwu na blogu. Jeżeli jednak miałbym pokusić się o komentarz, to moim zdaniem nad pewnymi zapisami trzeba jeszcze popracować...
        Podsumowując należy powiedzieć, że w Zjeździe Sprawozdawczo - Wyborczym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP wzięło udział dwunastu delegatów z oddziału Katowice. Braliśmy czynny udział w wyborach oraz pracach nad treścią statutu. Sukcesem jest umieszczenie trzech osób z naszego oddziału w najwyższych władzach stowarzyszenia. 
       W imieniu swoim i pozostałych delegatów serdecznie dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tym zjeździe, dziękujemy Zarządowi Oddziału za pokrycie części kosztów oraz Beacie i Waldkowi za bezpieczne dowiezienie nas do Ostrowa i z powrotem.



środa, 1 kwietnia 2015

Życzenia

W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi Życzymy Pogody Ducha, Uśmiechu i Dużo Radości. Niech budząca się do życia przyroda doda Państwu energii do codziennej pracy, a rodzinna atmosfera świąt sprawi że wiosna zamieszka także w Waszych sercach.




Projekt zmian w Statucie OSPSBHP.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem zmian w Statucie OSPSBHP.  Zmiany w tym dokumencie mają zostać przyjęte podczas kwietniowego Zjazdu Zwyczajnego w Ostrowie Wielkopolskim. Wszelkie uwagi i propozycje wniosków prosimy przesyłać do Pani Sekretarz Beaty Kaczmarek lub do Pana Prezesa Feliksa Żogały -  namiary w zakładce kontakt.




PROSZĘ KLIKNĄĆ NA STRONĘ ABY POWIĘKSZYĆ