środa, 13 maja 2015

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy

          Informujemy, że trwa 43. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, którego organizatorem jest Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej. Celem tego konkursu jest inspirowanie do podejmowania działań oraz upowszechniania opracowań i rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy. Do udziału w konkursie mogą być zgłaszane rozwiązania i projekty które zostały opracowane lub wdrożone w ciągu ostatnich dwóch lat. Poniżej plakat zachęcający do udziału w konkursie przesłany przez CIOP:


Konkurs jest podzielony na trzy kategorie:

  • kategoria A – rozwiązania techniczne i technologiczne
  • kategoria B – prace naukowo-badawcze
  • kategoria C – przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne


Poniżej przedstawiamy pełen regulamin oraz karty zgłoszenia dostępne do pobrania do 27 maja 2015.

(kliknij aby pobrać w formacie pdf)

poniedziałek, 4 maja 2015

Sprawozdanie ze spotkania OSPSBHP Oddział Katowice.

Witam serdecznie.

W dniu 24.04.2015 r. w siedzibie WSZOP w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie członków OSPSBHP oddział Katowice. Przybyłym dziękujemy za udział, a dla nieobecnych pragnę przedstawić krótkie sprawozdanie z jak najbardziej owocnego i nader ciekawego spotkania.
Na wstępie jeszcze raz pragnę pogratulować Pani Beacie Kaczmarek sukcesu, jakim niewątpliwie jest wybór na Sekretarza Zarządu Głównego, oraz Pani Marioli Śrubarczyk - Cichowskiej i Halinie Grześkiewicz, które będą reprezentowały Główną Komisję Rewizyjną.

Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie sprawozdania Beaty Kaczmarek z prac trwającego dwa dni Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, który odbył się w Ostrowie Wielkopolskim (16-18 kwietnia 2015 r.). Z przedstawionej relacji wynika, że był to okres pracowity, obfitujący w szereg dyskusji i sporów dotyczących oceny pracy poprzedniego Zarządu oraz proceduralnych przepychanek zwolenników poprzedniego Prezesa Zarządu, jak i nowo wybranej Pani Prezes. Sam wynik głosowania wskazuje (nowa prezes wygrała 1 głosem, a w zasadzie biorąc pod uwagę, że wybrany kandydat powinien uzyskać minimum 50% + 1 głos z ważnych oddanych, których było 139 to nowa Pani Prezes matematycznie wygrała o 0,5 głosu), iż delegaci podzielili się na dwa obozy.
W drugim dniu prace trwały nad zmianami do Statutu (projekt przedstawiony na blogu).

Kolejny punktem naszego spotkania było szkolenie prowadzone przez Panią Beatę Kita z Centrum Fizykoterapii z Sosnowca. Tematem przewodnim szkolenia były zespoły bólowe kręgosłupa oraz ergonomia dla pracowników. W trakcie szkolenia poznaliśmy podstawowe pojęcia związane z kręgosłupem, tak ważnym elementem szkieletu człowieka. Poznaliśmy części z jakich składa się kręgosłup, jego funkcje w organizmie oraz mechanizm działania. Następnie dowiedzieliśmy się skąd bierze się ból kręgosłupa, jaki jest związek bólu kręgosłupa z wymuszoną pozycją ciała w trakcie pracy. Otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie czy promieniowanie bólu kręgosłupa ma wpływ na odczuwanie bólu głowy, bólu rwy kulszowej, rwy ramiennej, rwy udowej. W dalszej części wykładu Pani Beata wprowadziła nas w dziedzinę ergonomii pracy, a konkretnie w pozycje ergonomiczne w trakcie pracy. Poznaliśmy, jakie są pozycje ergonomiczne, skąd się wzięły, dlaczego jedna pozycja jest ergonomiczna, a inne nie. Najcenniejsza z tej części wykładu była odpowiedź na pytanie jak sobie i naszym pracownikom pomóc w kształtowaniu ergonomicznej pozycji ciała w trakcie pracy, aby uniknąć problemów związanych z zespołem bólu kręgosłupa. Ilość oklasków, jakie otrzymała Pani Beata, świadczy o wysokim poziomie merytorycznym treści przekazanej nam w trakcie wykładu, a mnogość pytań po zakończeniu świadczy o tym, że temat jest obszerny, ciekawy i zasługuje na dalsze wnikliwe analizy w naszych zakładach pracy.

Po krótkiej przerwie kawowej Pan Kazimierz Polak - Dyrektor Działu Technicznego firmy „Mateco Podesty Ruchome” Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach wprowadził nas w temat zasad BHP obowiązujących przy eksploatacji samojezdnych podestów ruchomych. Pierwszym etapem szkolenia było przedstawienie firmy „Mateco Podesty Ruchome” Sp. z o.o. lidera w technice dostępu do prac na wysokości. Dowiedzieliśmy się o historii międzynarodowej grupy „Mateco” (w skład, której wchodzi prezentowana firma) oraz historii polskiej spółki, która od ponad 16 lat jest prekursorem w rozpowszechnianiu techniki dostępu do prac na wysokości i liderem innowacyjności w dziedzinie bezpieczeństwa pracy przy zastosowaniu proponowanych urządzeń. Potwierdzeniem powyższych danych jest fakt, że firma jest certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Następnie Pan Dyrektor przedstawił pokrótce samojezdne podesty ruchome, sposoby ich wykorzystania oraz zasady ich obsługi. Zapewnił nas, że urządzenia firmy „Mateco” Sp. z o.o. spełniają wszelkie wymagania stawiane przez UDT i przepisy BHP. Niewątpliwym atutem w wyjaśnianiu zasad BHP przy pracach z wykorzystaniem samojezdnych podestów ruchomych był model podestu nożycowego. Ww. model posłużył do przedstawienia potencjalnych zagrożeń wynikających z niewłaściwego użytkowania urządzeń i nie stosowania zasad BHP. Kończąc, Pan Kazimierz Polak zaprosił naszych członków do siedziby firmy w celu praktycznego przedstawienia omawianych w trakcie szkolenia tematów.
Termin po wcześniejszym ustaleniu zostanie podany na stronie internetowej stowarzyszenia.

Autor sprawozdania:
Zbigniew Justyniarski

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Podsumowanie Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

         Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP odbył się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach 16-18 kwietnia 2015 roku. Wzięło w nim udział 141 delegatów spośród 152 uprawnionych.  Reprezentowali oni wszystkie 38 oddziałów terenowych według zasady, że za każdych piętnastu członków oddział może wystawić jednego delegata.

Poniżej przedstawiam porządek obrad Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego OSPSBHP, (proszę kliknąć na stronę, aby powiększyć).


 


    Najważniejsze głosowanie dotyczyło oczywiście wyboru prezesa stowarzyszenia, ponadto wybrano członków Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego. Już od pewnego czasu było wiadomo, że o najważniejszą funkcję w OSPSBHP będą ubiegać się dotychczasowy prezes Marek Nościusz oraz Elżbieta Bożejewicz prezes oddziału OSPSBHP w Olsztynie.  Ostatecznie oddano 139 ważnych głosów - Marek Nościusz uzyskał 69, a Elżbieta Bożejewicz 70 i tym samym została wybrana Prezesem Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
Ponadto wybrano następujących członków zarządu:
Krzysztof Babka, Waldemar Dudek, Lidia Jarmułowicz, Beata Kaczmarek, Piotr Kaczmarek, Marek Nościusz, Andrzej Nowak, Grzegorz Szałas, Urszula Tomska, Józef Witczak. 

      Serdeczne gratulacje dla nowej Pani Prezes i pozostałych członków władz OSPSBHP, a w szczególności dla naszych koleżanek z oddziału Katowice: Beaty Kaczmarek, która w nowo wybranym zarządzie będzie pełniła funkcję sekretarza oraz Marioli Śrubarczyk - Cichowskiej i Haliny Grześkiewicz które będą nas reprezentować w Głównej Komisji Rewizyjnej.

       W kolejnym dniu delegaci zajęli się pracą nad zmianami w Statucie OSPSBHP. Do projektu, (który prezentowałem wcześniej na blogu) zgłoszono wiele uwag i wniosków, nie będę dokładnie opisywał czego dotyczyły, ale pozwolę sobie zaczekać na końcowy tekst i  kiedy tylko go otrzymam przedstawię Państwu na blogu. Jeżeli jednak miałbym pokusić się o komentarz, to moim zdaniem nad pewnymi zapisami trzeba jeszcze popracować...
        Podsumowując należy powiedzieć, że w Zjeździe Sprawozdawczo - Wyborczym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP wzięło udział dwunastu delegatów z oddziału Katowice. Braliśmy czynny udział w wyborach oraz pracach nad treścią statutu. Sukcesem jest umieszczenie trzech osób z naszego oddziału w najwyższych władzach stowarzyszenia. 
       W imieniu swoim i pozostałych delegatów serdecznie dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tym zjeździe, dziękujemy Zarządowi Oddziału za pokrycie części kosztów oraz Beacie i Waldkowi za bezpieczne dowiezienie nas do Ostrowa i z powrotem.



środa, 1 kwietnia 2015

Życzenia

W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi Życzymy Pogody Ducha, Uśmiechu i Dużo Radości. Niech budząca się do życia przyroda doda Państwu energii do codziennej pracy, a rodzinna atmosfera świąt sprawi że wiosna zamieszka także w Waszych sercach.




Projekt zmian w Statucie OSPSBHP.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem zmian w Statucie OSPSBHP.  Zmiany w tym dokumencie mają zostać przyjęte podczas kwietniowego Zjazdu Zwyczajnego w Ostrowie Wielkopolskim. Wszelkie uwagi i propozycje wniosków prosimy przesyłać do Pani Sekretarz Beaty Kaczmarek lub do Pana Prezesa Feliksa Żogały -  namiary w zakładce kontakt.




PROSZĘ KLIKNĄĆ NA STRONĘ ABY POWIĘKSZYĆ










 

 






poniedziałek, 16 marca 2015

Konferencja "Mam świadomość - pracuję bezpiecznie".

W środę 11.03.2015 w Katowicach odbyła się konferencja "Mam świadomość - pracuję bezpiecznie" organizowana przez OSPSBHP oraz Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Katowicach.  Miejsce szczególne, bo teren międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie w 2006 w wyniku zawalenia się dachu jednej z hal wystawowych zginęło 65 osób a ponad 170 zostało rannych. Pamięć o tych wydarzeniach, sprawiła że z jeszcze większą uwagą wysłuchałem prelegentów mówiących min. o tym jak uniknąć zagrożeń związanych ze środowiskiem pracy i bezpiecznie wrócić do domu.



Od lewej Prezes OSPSBHP Katowice p. Feliks Żogała, Wojewódzki Inspektor Sanitarny p. Grzegorz Hudzik p. Beata Marynowska Wojewódzki Inspektor Pracy.


Przedstawicielki WSSE - Panie Arleta Mrugała, Ilona Leszczyńska Biedroń, Izabela Piątek oraz Renata Cieślik zaprezentowały bardzo merytoryczny materiał i udowodniły, że przedstawicielki płci pięknej potrafią o swojej pracy mówić konkretnie i używać mocnych argumentów. 

                                
Zapewniam, że p. Arleta Mrugała z WSSE robi wrażenie nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale też dużą wiedzą.

Wystąpienia sponsorów były tym razem dość ciekawe: prezenterki firmy Falck - medycyna mówiły między innymi o badaniach okresowych, w tym badaniach wysokościowych (- temat ostatnio był poruszany na naszym blogu). Pan Dariusz Hejmej Dyrektor Regionalny w firmie PRS certyfikacja przybliżył nie tylko założenia systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, ale też w interesujący sposób opowiadał o doświadczeniach Polskiego Rejestru Statków, daleko wykraczających poza dziedzinę okrętową. Poznaliśmy także możliwości aplikacji e-specjalistabhp dedykowanej behapowcom i mającej ułatwić im codzienne zmagania  z dokumentacją szkoleniową, wypadkową i dotyczącą ryzyka zawodowego - prezentowała Pani Joanna Dymkowska- Moussa. Z kolei Pan Andrzej Smółko Prezes zarządu CWS-boco oraz Przewodniczący Koalicji Bezpieczni w Pracy zachęcał do odwiedzania serwisu internetowego http://bezpieczniwpracy.pl/ gdzie znaleźć można artykuły ekspertów z dziedziny BHP oraz opisy dobrych praktyk i wiele innych.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP było oczywiście bardzo mocno reprezentowane podczas tej konferencji, wspomnieć należy o udziale Prezesa Zarządu Głównego p. Marka Nościusza, Prezesów z Katowic - Panów Feliksa Żogały i prowadzącego uroczystość Waldemara Walkiewicza. Specjalne słowa uznania należą się naszemu Koledze Stefanowi Jastrzębskiemu, który przedstawił wykład: "Czynniki biologiczne - dobre praktyki BHP na przykładzie MZUK Gliwice" - wystąpienie pełne humoru i okraszone pięknymi zdjęciami min. Gliwickiej Palmiarni, ale i kostnicy miejskiej i izby wytrzeźwień.
W tym miejscu w imieniu organizatorów dziękuję uczestnikom za liczne przybycie i zainteresowanie konferencją, a w imieniu uczestników składam podziękowania za trud organizacyjny, ciekawe prezentacje i ... pyszny katering.

wtorek, 10 marca 2015

Zapobieganie upadkom z wysokości.

        Bezpieczna praca na wysokości 

to zagadnienie dotyczące przede wszystkim budownictwa, ale także wszelkiego rodzaju usług specjalistycznych, jak odśnieżanie dachów, mycie okien i elewacji, czy różnego rodzaju prac instalacyjnych. Ze względu na duże ryzyko wystąpienia wypadku podczas prowadzenia tego rodzaju działalności oraz bardzo poważne potencjalne skutki takich wypadków warto przypomnieć podstawowe zasady BHP pracy na wysokości. W tym celu posłużę się informacjami podanymi przez Państwową Inspekcję Pracy w formie broszur dostępnych na stronie www.pip.gov.pl

Za główne przyczyny upadków z wysokości uważa się  brak lub niewłaściwe szkolenie pracowników, nieprawidłowe planowanie prac oraz niestosowanie środków ochrony indywidualnej. Należy zwrócić uwagę, że od pracowników wykonujących pracę na wysokości należy wymagać nie tylko wysokich kwalifikacji i doświadczenia, ale też odpowiedniego stanu zdrowia. W związku z tym podlegają oni dodatkowym badaniom lekarskim, obejmującym:

  • I PRACA NA WYSOKOŚCI POWYŻEJ 3 METRÓW
Badania profilaktyczne , zarówno wstępne jak i okresowe obejmują konsultacje neurologa, okulisty, laryngologa oraz badanie lekarskie ogólne przez lekarza medycyny pracy.
Lekarz medycyny pracy może orzec zdolność do pracy na wysokości powyżej 3 metrów na okres 1-3 lata, ale generalnie zależy to od ogólnej oceny stanu zdrowia pracownika. Po 50 roku życia badania przeprowadza się co roku.
Przeciwwskazania do pracy na wysokości powyżej 3m to głównie wady wzroku wymagające stałego noszenia okularów ( można nosić soczewki kontaktowe), brak widzenia obuocznego, schorzenia neurologiczne ( m.in. padaczka), zaburzenia równowagi, zawroty głowy różnego pochodzenia. Problem stanowić może także cukrzyca, schorzenia narządu ruchu, znaczna otyłość i inne.
  • II PRACA NA WYSOKOŚCI DO 3 METRÓW
Zakres badań obejmuje jedynie badanie lekarza medycyny pracy, aczkolwiek w zależności od stanu zdrowia pracownik może zostać skierowany na konsultacje specjalistyczne wg wskazań.
Nie ma ograniczenia czasowego dla osób po 50 roku życia
Pracownik może nosić okulary, natomiast musi być zachowane widzenie obuoczne.

* żródło: strona internetowa grupy Avimed



  • ostrość wzroku do dali oka lepiej widzącego wynosi co najmniej 0,8, a gorzej widzącego – co najmniej 0,5,
  • korekcja okularami jest wykluczona (dopuszczalne są soczewki kontaktowe pod warunkiem ich dobrej tolerancji i adaptacji),
  • ostrość wzroku do bliży wynosi co najmniej 0,5/30 każdym okiem (z korekcją lub bez),
  • pole widzenia każdym okiem obejmuje obszar co najmniej 90° od skroni i co najmniej 30° od nosa,
  • widzenie obuoczne jest zachowane,
  • rozpoznawanie barw (badanie widzenia barwnego) w zależności od wykonywanej pracy – wymagane jest tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do bezpiecznej obsługi sprzętu lub zapewnienia bezpieczeństwa innym osobom,
  • ruchomość gałek ocznych jest prawidłowa.

Dla  drugiej grupy wymagane są następujące kryteria:
  • ostrość wzroku do dali  oka lepiej widzącego wynosi co najmniej 0,5, a gorzej widzącego – co najmniej 0,3,
  • dopuszcza się niewielką korekcję,
  • ostrość wzroku do bliży wynosi co najmniej 1,5/30 każdym okiem (z korekcją lub bez),
  • pole widzenia  każdym okiem obejmuje zakres co najmniej 60° od skroni i co najmniej 30° od nosa,
  • widzenie obuoczne zalecane, choć nie jest bezwzględnie wymagane,
  • rozpoznawanie barw  w zależności od wykonywanej pracy – wymagane jest tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do bezpiecznej obsługi sprzętu lub zapewnienia bezpieczeństwa innym osobom.
żródło: www.http://okulistyka.mp.pl/ Wytyczne dla pracujących na wysokościach.
Filmik pokazuje, kilka zasad związanych z tzw badaniami wysokościowymi, u pracowników, którzy pracują powyżej 3 metrów wysokości.
Niezwykle ważną kwestią podczas planowania i przeprowadzania prac na wysokości jest dobór właściwych środków ochrony indywidualnej. Przykładem takiego sprzętu ochrony przed upadkiem jest zastosowanie układu punkt kotwienia - łącznik - szelki bezpieczeństwa. Jego użycie ilustruje poniższy plakat udostępniony przez firmę Capital Safety, która prowadziła pokazy dla członków Naszego Oddziału OSPSBHP podczas szkolenia wyjazdowego w Brennej.

Plakat ilustrujący zasady stosowania środków ochrony indywidualnej podczas prowadzenia prac na wysokości.


Zapraszam do komentowania artykułu  - wszelkie uwagi mile widziane.

#pracanawysokości #BHPpracanawysokości #ochronaprzedupadkiem