poniedziałek, 16 czerwca 2014

Cele KE w zakresie BHP na lata 2014-2020 - komentarz.

    Dokument ten jest podstawą do stworzenia narodowych planów czy strategii związanych z BHP i polityką społeczną krajów członkowski UE. Będzie miał odzwierciedlenie w zapisach powstających dyrektyw i innych aktów prawnych oraz bezpośrednich działań takich organów, jak Komisja europejska, Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy i innych o podobnych zadaniach. 
       Jest to w chwili obecnej propozycja, którą w dalszej kolejności zajmie się Parlament Europejski, Rada Ministrów UE, komitety: Regionów oraz Ekonomii i Spraw Socjalnych. Podstawowe zadanie omawianego dokumentu, to zapewnienie, że Unia Europejska będzie nadawać kierunek pracom w zakresie integracji przepisów prawnych oraz działań w zakresie BHP we wszystkich krajach członkowskich.




Budynek Komisji Europejskiej


     Europejski komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor powiedział na ten temat: 

„Odnawiamy dziś zobowiązanie Komisji do stałej poprawy warunków pracy w UE. Ludzie mają prawo do wykonywania pracy bez narażania swojego zdrowia i bezpieczeństwa na zagrożenia. Pomimo to w UE co roku dochodzi do ponad 3 milionów poważnych wypadków przy pracy, a 4 tys. pracowników traci w ten sposób życie. Wypadki i choroby związane z pracą zdarzają się we wszystkich sektorach i zawodach, niezależnie od tego, jaka to jest praca: za biurkiem, za kierownicą ciężarówki, w kopalni czy na budowie. Powodują one nie tylko cierpienia osobiste, lecz także wysokie koszty dla przedsiębiorstw i ogółu społeczeństwa. Nowe ramy strategiczne mają przyczynić się do podniesienia jakości zatrudnienia i poziomu zadowolenia z pracy przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności i wydajności europejskich przedsiębiorstw, zwłaszcza małych firm, a także zmniejszeniu wydatków ponoszonych przez systemy zabezpieczenia społecznego”.

Cele Komisji Europejskiej w zakresie BHP na lata 2014-2020

   

      W czasie, gdy w Katowicach wysłuchiwaliśmy wykładów na temat zagrożeń biologicznych w środowisku pracy, Komisja Europejska przedstawiła ramy strategiczne dotyczące BHP na lata 2014-2020. Określono w nich trzy główne wyzwania w dziedzinie zdrowia i higieny pracy:
  1.  Uzyskanie poprawy w zakresie wdrażania istniejących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza poprzez zwiększenie potencjału mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw do wprowadzania skutecznych i wydajnych strategii zapobiegania ryzyku;
  2. skuteczniejsze zapobieganie chorobom związanym z pracą poprzez zajęcie się nowymi i pojawiającymi się zagrożeniami, nie zaniedbując przy tym istniejących zagrożeń;
  3. uwzględnienie starzenia się europejskiej siły roboczej.
      Aby sprostać tym wyzwaniom, Komisja proponuje podjęcie działań zmierzających do realizacji następujących celów:
  • dalsza konsolidacja krajowych strategii na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy, na przykład poprzez koordynację polityki i wzajemne uczenie się;
  • udzielenie praktycznego wsparcia małym przedsiębiorstwom i mikroprzedsiębiorstwom, aby pomóc im w lepszym przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przedsiębiorstwa korzystałyby z pomocy technicznej i praktycznych narzędzi, takich jak interaktywne narzędzie online do oceny ryzyka(OiRA) – platforma internetowa udostępniająca sektorowe narzędzia do oceny ryzyka; 
  • poprawa w zakresie egzekwowania przepisów przez państwa członkowskie, na przykład poprzez ocenę wyników krajowych inspektoratów pracy;
  • uproszczenie istniejących przepisów, w stosownych przypadkach, aby usunąć zbędne obciążenia administracyjne, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i pracowników;
  • rozwiązanie problemów starzejącej się europejskiej siły roboczej i skuteczniejsze zapobieganie chorobom związanym z pracą, aby zwalczać istniejące i nowe zagrożenia, np. w sektorze nanomateriałów, technologii eko- i biotechnologii;
  • poprawa w zakresie gromadzenia danych statystycznych, aby dysponować lepszymi informacjami i rozwijać narzędzia monitorowania;
  • wzmocnienie koordynacji z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a także z partnerami, aby przyczynić się do ograniczenia występowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz przyczynić się do poprawy warunków pracy na całym świecie.
     Realizację tych działań mają umożliwiać następujące instrumenty: dialog społeczny, zwiększenie świadomości, egzekwowanie przepisów UE, synergia z innymi obszarami polityki (np. zdrowia publicznego, edukacji) oraz fundsze UE, takie jak Europejski Fundusz Społeczny i Program na rzecz zatrudnani i inwestycji społecznych.


      

środa, 11 czerwca 2014

Sprawozdanie ze spotkania OSPSBHP Oddział Katowice.

       W dniu 06.06.014. w budynku Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy przy ul. Bankowej 8 odbyło się kolejne spotkanie członków katowickiego oddziału OSPSBHP. Jego tematem były szkodliwe czynniki biologiczne w środowisku pracy. 
         Wykłady poprzedziło wystąpienie Pana Prezesa Feliksa Żogały, który omówił sprawy organizacyjne, min. dotyczące lipcowego wyjazdu na Litwę oraz propozycji ubezpieczenia. Kolejnymi punktami programu były zapoznanie z nowymi członkami stowarzyszenia oraz prezentacja bloga. Następnie na podium zaprosiliśmy już zaproszonych gości, aby przedstawili swoje prezentacje.
        Jako pierwsza głos zabrała Pani z firmy SGS Eko - Projekt której wystąpienie dotyczyło pomiarów czynników szkodliwych w powietrzu, w środowisku pracy. Z bardzo ciekawego wykładu mogliśmy się dowiedzieć między innymi o rodzajach zagrożeń, sposobach ich identyfikacji i pomiaru oraz o metodyce pracy laboratoryjnej z pobranymi próbkami. Cieszy fakt, iż nie była to tylko forma reklamy firmy SGS, ale faktycznie bardzo rzeczowa i merytoryczna prezentacja, podczas której przedstawiono odrobinę teorii, ale przede wszystkim bardzo dużo praktycznych informacji na temat pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy, związanych z nimi zagrożeń oraz sposobów oceny ryzyka zawodowego i sposobów ochrony.
    Po przerwie mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu Pani Ilony Leszczyńskiej - Biedroń z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach. Panią Ilonę wspierał dodatkowym komentarzem oraz odpowiadając na pytania Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Pan Grzegorz Hudzik. Omówiono bardzo rozległe zagadnienia, które dotyczyły głównie:
  • przedmiotu działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w tym dokładnie przedstawiono sposób przeprowadzania kontroli i jej zakres;
  • obowiązków pracodawcy oraz służ BHP wynikających z określonych aktów prawnych i dotyczących czynników szkodliwych w środowisku pracy;
  • zakłóć i zranień w podmiotach leczniczych oraz nowych obowiązków Państwowej Inspekcji Sanitarnej (prezentacja autorstwa Pani Renaty Cieślik - Tarkoty z WSSE w Katowicach)
  • procedur dotyczących zapewnienia higienicznych lub sterylnych warunków  na stanowiskach pracy, min. w służbie zdrowia.
        Podsumowując sprawozdanie chciałbym powiedzieć, że warto było poświęcić piątkowe przedpołudnie aby wziąć udział w spotkaniu OSPSBHP. W przyjaznej atmosferze mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę o czynnikach szkodliwych w środowisku pracy oraz zadać pytania przedstawicielom inspekcji sanitarnej oraz firmy dokonującej pomiarów na stanowiskach pracy. 
        Wkrótce więcej informacji zapraszam do komentowania :-)       

środa, 28 maja 2014

Spotkanie OSPSBHP 06.06.2014.

Czynniki biologiczne w środowisku pracy


Tematem czerwcowego spotkania oddziału Katowice będą czynniki biologiczne w środowisku pracy. Wykłady wygłoszą przedstawiciele pszczyńskiego oddziału firmy SGS oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach.

   Firma SGS (Société Générale de Surveillance) to, jak czytamy na stronie internetowej http://www.analizysrodowiska.pl/ światowy lider w dziedzinie inspekcji, certyfikacji, doradztwa, monitoringu i testowania. SGS oferuje, między innymi szereg usług analitycznych, pomiarowych oraz dokumentacyjnych w zakresie środowiska, pomiarów na stanowiskach pracy oraz badań żywności. 
      Szczególnie interesujące z punktu widzenia tematu naszego czerwcowego spotkania są pomiary związane  z czynnikami biologicznymi. Z materiałów dostępnych na stronach SGS, dowiadujemy się, że cyt: "laboratorium SGS Eko-Projekt oferuje akredytowane metody badawcze, które pozwalają w sposób reprezentatywny określić czystość mikrobiologiczną badanego obszaru. Wyniki analiz mikrobiologicznych próbek powietrza i wymazów z powierzchni wyrażone są ilościowo i jakościowo, w celu oceny stopnia narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne.
Laboratorium oferuje także badania mikrobiologiczne instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pod kątem oceny stanu ich zanieczyszczenia bioaerozolami  i ewentualnego wpływu na zdrowie ludzi".

Kolejny referent będzie reprezentować Państwową Inspekcję Sanitarną.
Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje zadania z zakresu zdrowia publicznego, sprawując nadzór nad warunkami:
1. higieny środowiska,
2. higieny pracy w zakładach pracy,
3. higieny radiacyjnej,
4. higieny procesów nauczania i wychowania,
5. higieny wypoczynku i rekreacji,
6. zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku,
7. higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne

- w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.

link --- > strona Wojewódzkiej Stacjii Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach

piątek, 16 maja 2014

Czynniki biologiczne w środowisku pracy

Szkodliwe czynniki biologiczne mogą być przyczyną zakażenia, alergii lub zatrucia. Ich obecność w środowisku pracy stwarza dla pracodawcy konieczność podjęcia szeregu działań.

Szczegółowym aktem prawnym określającym obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony pracowników przed narażeniem na działanie czynników biologicznych jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. z dnia 11 maja 2005 r.) .


 Rozporządzenie określa: 
  • klasyfikację i wykaz szkodliwych czynników biologicznych; 
  • wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych; 
  • szczegółowe warunki ochrony pracowników przed zagrożeniami spowodowanymi przez szkodliwe czynniki biologiczne, w tym rodzaje środków niezbędnych do zapewnienia ochrony zdrowia i życia pracowników narażonych na działanie tych czynników, zakres stosowania tych środków oraz warunki i sposób monitorowania stanu zdrowia narażonych pracowników; 
  • sposób prowadzenia rejestru prac narażających pracowników na działanie  szkodliwych czynników biologicznych i rejestru pracowników zatrudnionych przy tych pracach oraz sposób przechowywania  i przekazywania tych rejestrów do podmiotów właściwych do rozpoznawania lub stwierdzania choroby zawodowej.

WYKAZ PRAC NARAŻAJĄCYCH PRACOWNIKÓW NA DZIAŁANIE CZYNNIKÓW
BIOLOGICZNYCH

1 Praca w zakładach produkujących żywność 
2 Praca w rolnictwie 
3 Praca, podczas której dochodzi do kontaktu ze zwierzętami lub 
   produktami pochodzenia zwierzęcego 
4 Praca w jednostkach ochrony zdrowia 
5 Praca w laboratoriach klinicznych, weterynaryjnych lub diagnostycznych 
6 Praca w zakładach gospodarki odpadami 
7 Praca przy oczyszczaniu ścieków 
8 Praca w innych okolicznościach niż wymienione w pkt. 1-7, podczas której 
   jest potwierdzone narażenie na działanie czynników biologicznych 


źródłoRozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki) (Dz. U. z dnia 11 maja 2005 r.) 

LINK : - - - > TREŚĆ Rozporządzenia

Badanie i pomiar czynników szkodliwych

     Dokonując oceny ryzyka na stanowiskach pracy należy wziąć pod uwagę szkodliwe czynniki, które występują w środowisku pracy i na których działanie narażony jest pracownik.
    Tryb, metody, rodzaj i częstotliwość wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z dnia 28 kwietnia 2005 r.) 

Ponadto we wspomnianym akcie prawnym znajdziemy informacje o:
  • przypadkach w których jest konieczne prowadzenie pomiarów ciągłych;
  • wymaganiach, jakie powinny spełniać laboratoria wykonujące badania i pomiary;
  • sposobie rejestrowania i przechowywania wyników badań i pomiarów;
  • wzorach dokumentów oraz sposobie udostępniania wyników badań i pomiarów pracownikom.

czwartek, 8 maja 2014

Inteligentny monitor

      Wszyscy już wiemy, jak ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest zachowanie właściwej pozycji ciała podczas pracy przed ekranem komputera. Bardzo często jednak zdarza się, że pochłonięci wypełnianiem arkuszy kalkulacyjnych, albo przeglądaniem Facebook'a  :-) zapominamy o prostych plecach i właściwej odległości od monitora.
     W tym momencie z pomocą przychodzą nam inżynierowie z firmy MMD producenta Monitora Ergo Sensor Philips. Dzięki oprogramowaniu oraz wbudowanej kamerze pomaga on utrzymać właściwą pozycję przed ekranem oraz przypomina o koniecznych przerwach w pracy.

ErgoSensor mierzy odległość pomiędzy Twoimi oczami a monitorem i podpowiada czy powinieneś przybliżyć, czy oddalić się od ekranu.

Ciekawą funkcją jest pomiar konta nachylenia głowy do tułowia, dzięki której monitor może nas ostrzec że "garbimy się".

Więcej informacji na stronie producenta: